Както Русия отрича украинската идентичност, така и парламентът на една държава от ЕС отрича македонските идентичност и език. Приехме много лоши сделки по отношение на европейската перспектива и членството в НАТО. В Македония има няколкостотин българи. Това заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в интервю за Атлантическия съвет във Вашингтон.

Мицкоски каза, че РСМ вече е променила конституцията, името и знамето си и посочи, че отново пред страната има искане за промяна в Конституцията, визирайки Френското предложение. Македонският премиер твърди, че тези "двойни стандарти" създават недоволство сред македонските граждани.

"Като нация направихме всичко, каквото можахме за членството в ЕС и преживяхме много унижения", допълни той.

Мицкоски каза още, че както Русия отрича украинската идентичност, така и "една държава" от ЕС отрича македонските идентичност и език.

„Тази безпрецедентна руска агресия и война срещу Украйна и нейния народ, непровокирана, беше нещо ужасно. Трябва да я осъдим и да направим всичко, което е по силите ни, за да помогнем на украинците. Руснаците пренебрегват и отричат украинската идентичност и език, което е ужасно. Но в същото време, парламентът на една държава-членка на ЕС пренебрегва и отрича македонската идентичност и моя майчин македонски език, който е сред официалните езици на ООН от 1945 г.“, каза Мицкоски.

Мицкоски каза, че вписването на "няколкостотин българи" в македонската конституция "не е голяма работа" от гледна точка на това, че там са вписани и други народи. На въпрос: "Тогава защо не го направите?", Мицкоски отговори с дълъг коментар относно човешките права и решенията на Съда по правата на човека в Страсбург. Той заяви, че Северна Македония води срещу България в това отношение с 14:0 присъди.

"Как да обясним това на нашите граждани? Ние да го направим, а те (в София) да не правят нищо", добави той.

Премиерът каза, че този въпрос "не е от решаващо значение" за евроинтеграцията и уточни, че се опасява от нови условия пред Скопие. 

"Не можеш да си избираш съседите. Ако ще говорим за неща от Средновековието, можем да го направим, но няма жив човек, който да ни каже какво точно се е случило тогава. Някои държави преместиха Балканите в ЕС. Балканизацията на ЕС е проблем заради билатерализацията", продължи Мицкоски.