Толкова ли е трудно първо българският парламент да ратифицира протокола за присъединяването на Северна Македония към ЕС, а след това ние да осъществим конституционните промени. Ние сме единственият случай, при който двустранните споразумения са условия на рамката за преговори с ЕС. Това не са европейски ценности, а диктат,  заяви македонският премиер Християн Мицкоски по повод на новината, че Албания е отделена от РСМ в преговорния процес с ЕС. Очаква се Тирана да започне преговори с блока на 15 октомври.

Мицкоски твърди, че е разбрал за това решение на ЕС още при посещението му в Брюксел миналата седмица.

"Изпраща се лошо послание към македонските граждани, защото като държава сме изминали дълъг път, откакто започнахме пътя към пълноправно членство в ЕС. Много неща, които никой не е направил, а ние сме направили, и които нямат нищо общо с критериите от Копенхаген. Ние сме единственият случай, в който двустранните споразумения са условия на рамката за преговори. Съжалявам, че предишното правителство приемаше всичко ексхибиционистки и развяваше европейското знаме, докато ограбваше хората. Ние виждаме ситуацията такава, каквато е. Споделям впечатлението на огромното мнозинство от македонските граждани, че не трябва повече да приемаме условия на базата на национални отстъпки, без гаранции. За мен това е диктат. Ако това е условието за Македония, тогава не, благодаря. Това не са европейски ценности", каза министър председателят.

По отношение на вписването на българите в конституцията на РСМ, което е условие за старт на преговорите между Скопие и ЕС, Мицкоски каза следното:

"Обсъдих това с австрийския министър на външните работи Шаленберг. Стига вече двойни стандарти на гърба на тази малка държава. Ние искаме да преговаряме. Какво толкова трудно има да се приеме нашето предложение и тези конституционни поправки да влязат в сила, когато българският парламент ще ратифицира протокола за присъединяването ни към ЕС. Очевидно е, че някой няма честни намерения", посочи министър-председателят.

Той отново се позова на принципа "Pacta sunt servanda" (договорите трябва да се спазват – бел. ред.). Според Мицкоски, ако този принцип се прилага за Преспанското споразумение с Гърция, то трябва да се прилага и за Споразумението за добросъседство с България.

"Въпреки многото критики, като ново правителство ние приехме Преспанското споразумение и ако този принцип се прилага за това споразумение, то ЕС и Брюксел трябва да приемат "Pacta sund servanda" и за Споразумението за добросъседство, което никъде не посочва, че условие трябва да бъдем ние, за да променим Конституцията. Никъде не се казва това, а дори се казва, че България трябва да ни подкрепя и да ни помага. Когато говорим за отложено действие, говорим за това, че след успешното приключване на преговорите и ратификацията на предприсъединителния протокол сме готови да приемем промяна в Конституцията", каза Мицкоски .

Той направи паралел между конституционните изменения, предвидени от Преспанския договор, и добави, че тъй като те са влезли в сила, след като Гърция е ратифицирала предприсъединителния протокол за членство в НАТО, това трябва да се отнася и за случая с България. Македонският премиер каза, че опасност за дестабилизация в РСМ е можела да се появи, дори и ако страната не беше отделена от Албания по пътя ѝ към ЕС.

"Ако някой реши да дестабилизира ситуацията в областта на сигурността в държава - членка на НАТО, ние като държава ще реагираме по съответния начин. Няма да позволим на никого да дестабилизира страната", добави Мицкоски.