През нощта на събота срещу неделя се връщаме към зимното часово време. Часовниците трябва да бъдат преместени с един час назад точно в 4:00 ч. сутринта на 25 октомври.
Това означава, че ще спим един час повече, ще бъде по-светло сутрин, но пък ще се стъмва по-рано.
В България преминаването от лятно към зимно часово време и обратно започва да се прилага през 1979 г., а в Европа – от 1916 г.
От 2002 година насам зимното часово време в ЕС започва в последната неделя от октомври и завършва в последната неделя от март.
Различните държави не са единодушни относно това дали има нужда от зимно и лятно часово време.
Много щати в Америка желаят да преустановят ежегодната промяна. Причините са, че икономическият ефект от тези промени е незначителен, а много хора се оплакват от здравословни проблеми.
Илинойс например, спря да мести стрелките и остава постоянно в лятно часово време.
Това става, след като беше приет законопроект, готвен от миналата година. Когато лятното часово време е в сила, слънцето изгрява и залязва един час по-късно, отколкото обиновено.
Повече от 35 щата са въвели законодателство през 2019 г., за да премахнат сезонните промени във времето. Тези, които не са го въвели, в 02:00 часа местно време (08:00 българско), ще преминат към зимно часово време.
Европейският парламент пък през март 2019 г. подкрепи предложение за прекратяване на смяната сезонното часово време през 2021 г., съобщават от законодателния орган. 2021 г. може да бъде последната година на смяна на сезонното часово време в Европейския съюз.
Допитване от 2018 г. показа, че 51% от българите искат лятно часове време. За зимното часово време пък своя глас дадоха 38% от българите.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.