ФРАНЦ ФИОЛ, Deutsche Welle

„Столицата на авокадото“ е разположена между полегати хълмове, плантациите се простират чак до хоризонта. В центъра на Уруапан, град с 300 000 жители в Централно Мексико, всичко изглежда спокойно. Пенсионерите се срещат на приказки пред църквата, местни жени продават дървени играчки. Но спокойствието е измамно. През последните години Уруапан се е превърнал в един от най-опасните мексикански градове. През 2018 г. в него са били извършени 297 убийства - подобен брой тежки престъпления иначе се срещат

 само в райони на бойни действия

 

Последното убийство е извършено само преди две седмици. Силвия Мартинес има обяснение за това. Тя работи за една голяма фирма - износителка на авокадо, която ежедневно изпраща десетки камиони към САЩ. „Последното убийство стана само преди две седмици. Един прекупвач лежеше мъртъв до колата си“, разказва Мартинес, чието истинско име е друго. Тя полага усилия да удържи сълзите си. Самата тя изпитва страх, че могат да я застрелят. „Едно време родният ми град беше спокоен, но сега наркобароните изцяло го контролират. Който оказва съпротива, живее опасно“, казва жената. В щата Мичоакан, където се намира Уруапан, се отглеждат 40% от произвежданото по света авокадо. Най-голямата част от него се изнася в САЩ. През 2018 г. Мексико е изнесло за там авокадо на стойност 2,7 милиарда долара. В Уруапан един килограм – това са около пет плода - струва 1,40 долара. В супермаркетите оттатък границата цената е 1,30 долара за парче. Бизнес, който наркокартелите не биха изпуснали. В Мичоакан конфликтът между картела Халиско Нуева Генерасион, най-голямата престъпна организация в Мексико за момента, и картела Лос Виаграс ескалира отдавна, казва политологът Хавиер Олива. Те въртят бизнес основно с кокаин, марихуана и хапчета. „Но конкуренцията расте. Вместо четири големи картела, както беше преди, сега са се нароили 250 престъпни организации в Мексико". Съответно ожесточена е борбата за преразпределение на територии и за нови източници на приходи. Според Олива, към тях спадат също кражбите на суров нефт, въоръжените нападения, проституцията, търговията с човешки органи, рекетът. И авокадото.

 Бумът на авокадото

 

Глобалният апетит към новата „супер храна“ буквално експлодира през последните години. От 2008 до 2018 г. търсенето в Германия се е увеличило пет пъти. Специалистите по храненето ценят този плод заради високото съдържание на витамини, както и на полезни растителни мазнини, предпазващи от диабет и инфаркт. Победният ход на авокадото започна в Съединените щати. През 1994-а те подписаха с Канада и Мексико Споразумението за свободна търговия „Нафта“, което регламентира обмена на стоки за 500 милиона души. И ако преди авокадото бе смятано за деликатес, днес вече може да се намери във всеки супермаркет. Израел Куевас е свидетел на бума, който авокадото изживява. Той показва плантацията, в която работи - голяма колкото десет футболни игрища. „Прибираме реколтата по няколко пъти годишно, към 600 кг от дърво. Преди 20 години добивът беше наполовина. Вулканичната почва и влажният климат позволяват да се прибира най-богатата в света реколта. И дълго време всичко вървеше добре. В един момент дойдоха мъже с пистолети. Шефът ми, както и всеки друг тук, сега плаща рекет“, казва Куевас.

 Ескалация на насилието

Но все по-често между фронтовете на враждуващите картели попадат и невинни хора. През февруари при атаки на картелите в Уруапан за три дни са загинали 20 души, включително е деца. Тази седмица полицията откри близо до града яма с 24 трупа. Подобни тъжни новини са част от ежедневието в Мексико - държава, в която от избухването на войната между наркокартелите през 2006-а са загинали близо 250 000 души. Защо държавата не предприема нищо? „В Мексико местната полиция почти навсякъде е свързана с организираната престъпност“, казва един американски държавен служител, който по поръчка на своето правителство обучава мексиканските сили за сигурност. Той отказва да назове дори и първото си име, понеже „заради такива информация тук падат глави“, пише той в Уотсап. Ширещата се от десетилетия корупция отдавна е размила границата между приятели и врагове в Мексико. Силвия Мартинес не вярва, че лявоориентираният президент Андрес Мануел Лопес Обрадор ще успее да промени нещо. „Гуардиа Насионал“, новата Национална гвардия, която би трябвало да се бори срещу корупцията, се мярка за няколко дни, но после войниците си заминават“, казва Мартинес.