Съдиите в Международния наказателен съд (МНС) издадоха заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и бившия му началник на отбраната - Йоав Галант, както и на лидера на „Хамас“ - Ибрахим ал-Масри, за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството, предаде Ройтерс.
Този ход идва след като на 20 май главният прокурор на съда Карим Хан обяви, че иска заповеди за арест за предполагаеми престъпления, свързани с атаките на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г. и израелския военен отговор в Газа.
Международният наказателен съд заяви, че не е необходимо Израел да приеме юрисдикцията на съда.
Със заповедите Нетаняху и Галант са изложени на риск от арест, ако пътуват в чужбина.
Израел отхвърли юрисдикцията на базирания в Хага съд и отрича военните престъпления в Газа. Израел заяви, че е убил Ал-Масри, известен също като Мохамед Дейф, при въздушен удар, но Хамас нито потвърди, нито отрече това.
САЩ приветстваха заповедите на Международния наказателен съд за военни престъпления срещу Владимир Путин и други руски длъжностни лица за зверства, извършени в Украйна, но същевременно осъдиха преследването на Нетаняху и Галант от страна на съда.
Някои държави членки и преди са пренебрегвали заповедите на МНС, но въпреки това Нетаняху и Галант биха рискували да бъдат арестувани, ако пътуват до някоя държава, подписала Римския статут от 1998 г. (договорът, който създава МНС – бел.ред.)
Римският статут установява четири основни международни престъпления: геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъпления на агресия.
124 държави са подписали Римския статут на МНС. От тях 33 са африкански държави, 19 са азиатско-тихоокеански държави, 19 са от Източна Европа, 28 са от Латинска Америка и Карибския басейн, а 25 са от Западна Европа и други държави.
България също е сред подписалите страни.