Светът е олимпиада! Това е рефренът, който не спира да се повтаря почти до омръзване при всяко откриване на Олимпийските игри. И сега трябваше да е така, но тази година олимпиадата е засенчена от пандемията от коронавирус и светът е по-скоро ковидиада. XXXII летни игри в Токио бяха открити в петък при засилени мерки за сигурност, с минимум зрители и под звуците на протести срещу провеждането им заради заразата. В столицата на Токио е в сила извънредно положение и няма никаква гаранция, че Игрите, които и без това започнаха с година закъснение, ще завършат според първоначалния график. „Не можем да знаем какво ще стане с броя на положителните тестове, така че ще продължим да наблюдаваме ситуацията. Ще продължим и да водим дискусии с всички засегнати, като целта е да реагираме на момента, в който има някаква промяна.

Отмяна е възможна по всяко време

заяви преди дни председателят на оргкомитета на Токио 2020 Тоширо Муто. Тъжната истина е, че вместо страните участнички да броят медалите и постиженията на своите спортисти, те са принудени да броят положителните проби за COVID-19 на своите състезатели, които ще попречат на тях и техните контакти въобще да се включат в олимпиадата, пише в. „Сега“.

Самите спортисти са подложени на изключителен тормоз в олимпийското село и извън него, като спазват всевъзможни най-строги мерки, за да може въобще да го напуснат и да стигнат до стадионите и залите. Съоръженията пък ще пустеят, защото домакините взеха безпрецедентното решение олимпиадата да се проведе при закрити врата. Разбира се, не всичко е в черни краски. Съществуват и безрезервни оптимисти, че игрите в Токио ще послужат като пример за необятните възможности на човешката воля и за силата на спорта да вдъхновява, обединява и лекува. Такъв е шефът на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус.

„Олимпийските игри имат силата да обединят целия свят, да вдъхновят и да покажат, че всичко е възможно. Лъчите надежда от тази земя може да огреят за едни по-здрави, по-сигурни и по-честни времена по света. Искрената ми надежда е, че игрите в Токио ще успеят“, заяви етиопецът. Има обаче и такива, които се вслушаха в уплашения глас на жителите на Япония, голяма част от които открито и неколкократно обявиха, че не искат игрите да се провеждат, защото се страхуват, че те само ще влошат без друго тежката здравна ситуация в страната. Един от главните спонсори на МОК - японският автомобилен гигант „Тойота“, обяви, че

няма да излъчва реклами

свързани с Токио 2020, именно заради тревогата в обществото. Пред в. „Йомиури Шимбун“ изп. директор на компанията Акио Тойода пък заяви, че няма да присъства на церемонията по откриването. В отговор от оргкомитета коментираха само, че всеки спонсор е в правото си да прилага корпоративна политика по свое усмотрение.

„Нашите партньори със сигурност са изпитвали затруднения, за да успеят да ни подкрепят в организацията на олимпийските игри - заяви говорителят Маса Такая. - Тази година беше много интензивна и ни изправи пред много предизвикателна ситуация, но все пак нашите спонсори бяха винаги отзивчиви. Разбира се, има смесени чувства в обществото по отношение на игрите. Всяка компания трябва сама да вземе решение как ще отправя своите послания към аудиторията.“ А посланието, което МОК отправи към света в навечерието на игрите, демонстрира липса на ясна перспектива какво ще се случи, ако олимпийското село в крайна сметка се превърне в огнище на зараза с олимпийски размери. „Спортистите имат същия интерес като хората в Япония: безопасността - заяви президентът Томас Бах. - По тази причина те приеха и дори приветстваха строгите предпазни мерки, които правят олимпийските игри в Токио най-безопасното спортно събитие не само в Япония, но и в целия свят.“ Статистиката още преди началото на игрите обаче говори друго.


Антоанета Костадинова – BG медалистът №1 в Токио

Антоанета Костадинова донесе първия медал на България от олимпийските игри в Токио 2020. 35-годишната състезателка по стрелба от Търговище стана олимпийска вицешампионка в дисциплината 10 м въздушен пистолет.

Българката, по-популярна с моминската си фамилия Бонева, преодоля квалификациите с шести резултат. Във финала Антоанета водеше до последния изстрел, но беше изпреварена от представителката на Руския олимпийски комитет Виталина Бацарашкина. „Благодаря на всички, които са замесени в процеса, довел до медала. Благодаря на човека, който е до мен. Този медал е само за него - за треньора ми - каза развълнуваната Тони пред БНТ, посвещавайки отличието на наставника си Христо Маринов. - В момента не оценявам, че съм загубила златото, а се радвам на среброто“. За Антоанета Костадинова това е първи медал в третото й участие на олимпийски игри. Другата българска представителка в дисциплината - Мария Гроздева, не успя да се класира за финала. 49-годишната двукратна олимпийска шампионка (2000, 2004) зае 43-то място в крайното класиране, а след надпреварата обяви официално, че игрите в Токио ще са последното състезание в славната й кариера. И Антоанета, и Мария ще участват в Токио и в дисциплината 25 м малокалибрен пистолет на 29 и 30 юли.


САЩ дебютираха с антирекорд

Американските спортисти не успяха да спечелят нито един медал в първия ден на Игрите в Токио, което се случва за първи път след Игрите в Мюнхен през 1972 година. В първия ден отборът на САЩ имаше състезатели в едва пет вида спорт, но нито един от тях не достигна до битката за отличията. Дори баскетболният национален отбор на САЩ допусна първа загуба на олимпийски игри от 17 години. В откриващия си мач от група А в Токио 2020 шампионите от последните три турнира на най-големия спортен форум отстъпиха пред състава на Франция със 76:83. Американците не бяха губили в баскетболен мач на олимпиада от 1/2-финалите на игрите в Атина 2004, когато воденият от Лари Браун състав беше победен от Аржентина с 89:81. След това в Пекин 2008, Лондон 2012 и Рио де Жанейро 2016 „дрийм тимът“ неизменно стигаше до златните медали само с победи. В неделя плувецът Чейс Калис донесе първо злато за САЩ на тези Игри. 27-годишният състезател стана олимпийски шампион на 400 метра съчетано с време 4:09,41 минути. Калис взе сребро на предишната олимпиада в Рио, но в Токио успя да се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка и да завоюва първо олимпийско злато в кариерата си. Втори остана неговият сънародник Джей Литерленд с 4:10,28, а трети е австралиецът Брендън Смит с 4:10,38.


Маргарет МакНийл със злато за Канада в плуването

Канадката Маргарет МакНийл направи невероятни втори 50 метра и заслужи златния медал в плуването на 100 метра бътерфлай при жените. 21-годишната МакНийл спечели златото с време от 55.59 секунди. МакНийл бе едва седма на първите 50 метра, но направи отлично обръщане и успя да навакса шест места във втората половина, донасяйки на Канада първа олимпийска титла в тази дисциплина. Само 0.14 секунди разделиха първата и четвъртата в Токио. Сребърният медал остана за китайката Чжан Юйфей с време от 55.64 секунди, а бронзът стана притежание на австралийката Емма МакКиън с 55.72 секунди. Шведката Сара Шострьом, която спечели златния медал в Рио де Жанейро преди 5 години, завърши седма на 1:32 минути от МакНийл.