Често е голямо предизвикателство да се храним здравословно. Толкова много храни са украсени със „здравен ореол“, че усещането е, че са супер полезни за организма ни. Хелти модата навлезе с пълна сила навсякъде – от скъпите ресторанти, до супермаркета и дори в заведенията за бързо хранене. Всичко това е благодатна почва за разпространението на много грешна информация и битуването на десетки митове за полезната и вредната храна. Как да преодолеем заблудите и да разграничим истината. Ето реалността за някои от най-често срещаните и упорити митове за любимите ни храни.
Медът е по-полезен от захарта
Медът се среща в природата, така че е по-здравословен вариант на захарта, нали? Това е
грешно. Смята се, че медът има антибактериални свойства и се бори с възпалението, но твърденията засега не са доказани. Бялата захар идва от захарна тръстика или захарно цвекло – и двете растения са еднакво „естествени“. И медът, и захарта имат около 16 калории на чаена лъжичка. Всички те са добавени захари и трябва да се използват умерено. След тях са още кафява захар, агаве, сироп от кафяв ориз, меласа, тръстиков сироп, фурмова захар. Въпреки че има много лични препоръки за антибактериалните и противовъзпалителните ефекти на меда, тези резултати се основават на лабораторни изследвания и са недоказани в реалния свят. Почти всички здравни претенции за меда са недоказани извън установените изследвания.
Динята е пълна с вредна захар
Това, че динята има сладък вкус, означава, че е с високо съдържание на захар... И това
не е вярно. Докато динята съдържа плодова захар - фруктоза - като всички останали плодове, тя е съставена почти 92% от вода. Това, че има сладък вкус, не я прави с високо съдържание на захар. Объркването идва от оценките за това как динята влияе върху кръвната захар. Динята има висок гликемичен индекс, термин, свързан с бързо покачване на кръвната захар след консумация на храна. Колкото по-голям е, толкова по-бързо се повишава кръвната захар. Гликемичният индекс на динята е около 75 от 100. Това обаче е подвеждащо число. По-важен термин се отнася по-точно до това как кръвната захар реагира на определена храна. Този термин, наречен гликемичен товар, е много нисък за динята - което означава, че кръвната захар не се променя много след яденето. Гликемичното натоварване е по-важният термин, свързан със здравето. Динята има множество ползи за здравето. Не само че е с ниско съдържание на калории, около 45 калории на 100 г, размерът на порцията съдържа 20% от дневните нужди от витамин С, 17% витамин А, малко фибри. Като червен плод, динята съдържа и антиоксиданта ликопен с още по-висока концентрация от доматите... И с цялото си съдържание на вода е добър източник на хидратация.
Черният шоколад е добър за здравето
Черният шоколад съдържа флаваноли, за които е доказано, че умерено понижават кръвното налягане, но тези резултати може да не се отразят на вида, който хората обикновено ядат. Не всички шоколади са създадени равни. Известните ползи за здравето на шоколада идват от специфичен вид антиоксидант, наречен флаваноиди (или флаваноли). Но повечето шоколади нямат достатъчно от тези флаваноли, за да бъдат полезни и стимулатор на здравето. Дори 70% какао може да не е богато на флаваноли поради променливостта в преработката на шоколада, от какаовите зърна до готовия за консумация продукт. Докато лабораторните проучвания показват, че флаванолите могат скромно да понижат кръвното налягане и да „отпуснат“ кръвоносните съдове, което улеснява притока на кръв - това изследване обикновено използва пречистени продукти. Което означава, че въздействието на яденето на обикновен черен шоколад върху вашето здраве едва ли е впечатляващо. И това съждение също по-скоро
не е вярно.Защото например, умерено понижаване на кръвното налягане се наблюдава при хора, които консумират четвърт килограм черен шоколад дневно в продължение на три седмици. При 160 калории на унция, това са 640 калории на ден само от шоколад, около 1/3 от препоръчителния дневен прием. Специално обработено какаово зърно, наречено CocoaVia, съдържащо много по-големи количества флаваноли, се предлага като какао на прах. Считан за хранителна добавка, а не за храна, може да се използва като стандартно какао на прах.
Замразеното кисело мялко няма захар
Замразеното кисело мляко е избор с ниско съдържание на захар!
Пълен мит.Това кисело мляко винаги ще бъде избор с по-ниско съдържание на мазнини, в сравнение със сладоледа например, но не е вариант за храна с ниско съдържание на захар. Ето защо: Когато съдържанието на мазнини се понижава в храните, често се добавя повече захар, за да се балансира вкусът. Единственият начин да знаем със сигурност дали има добавена захар е да прочетем етикета на продукта.