Лимфомът е общ термин за група от злокачествени заболявания на кръвта, които произхождат от лимфната система, която е част от имунната система на организма. Лимфомът се проявява, когато лимфоцитите - тип бели кръвни клетки, се развиват необичайно. Съществуват две основни категории на това заболяване: лимфом на Ходжкин (ЛХ) и не-Ходжкинов лимфом.
Лимфомът на Ходжкин се отличава от други типове лимфоми с наличието на един определен вид клетка, известна като клетката на Рийд Стърнберг. Лимфомът на Ходжкин е рядко заболяване, като през 2012 г. са диагностицирани около 66 хил. случая в световен мащаб. В момента няма известна причина за появата му. Последните проучвания показват, че ЛХ може да се дължи на анормален имунен отговор. Може да се случи така, че прекарана инфекция от често срещан вирус да увеличи шансовете за такъв анормален имунен отговор. Съществуват данни, които сочат, че пушенето на цигари, особено тежкото пристрастяване към тютюнопушене, може да бъде свързано с повишен риск от развитие на ЛХ.
60% от случаите на ЛХ се наблюдават при мъжете, а при жените - 40%. Лимфомът на Ходжкин може да възникне във всяка възраст, но най-често това се случва при юноши и млади хора, като една трета от всички случаи се диагностицират на възраст между 15 и 30 години. 58% от новодиагностицираните пациенти се смятат за лечими, а приблизително 20% от пациентите с лоша прогноза правят рецидив или болестта им се задълбочава след първичната терапия.
Признак за наличие на лимфом би могла да бъде безболезнена бучка или подуване на лимфните възли, обикновено в областта на врата, подмишниците или слабините. Сред симптомите са още треска, нощни изпотявания, необоснована загуба на тегло, прекомерна умора и липса на енергия, както и продължителен сърбеж.
Първоначалното лечение на ЛХ обикновено е комбинирана химиотерапия. Ако остатъчната болест се прояви след тези първи терапии, може да се използва лъчетерапия. Рано стадираното заболяване може да се лекува и чрез операция за отстраняване на засегнатите лимфни възли. Автоложна трансплантация на стволови клетки се използва в случай на повторна поява на заболяването след химиотерапия. Това включва вливане на високи дози при химиотерапия, последвано от трансфузия на собствените стволови клетки на пациента обратно в тялото. Въпреки това около 50% от рецидивиралите или рефрактерни пациенти с ЛХ отново се разболяват след подобно лечение. Прилага се и алогенна трансплантация, но тя изисква подбор на донор на стволови клетки. След това донорните стволови клетки се култивират и трансплантират в тялото на пациента.
Брентуксимаб ведотин е първият напредък в лечението на ЛХ през последните 30 години, той получава одобрение в САЩ през 2011 г., в европейските страни през 2012 г. и в Канада през 2013 и е показан за лечение на възрастни пациенти с рецидивиращ или рефрактерен лимфом на Ходжкин в повече от 65 страни по света. Проучван е в повече от 70 клинични изследвания, като неотдавна по време на 59-ия американски Конгрес по хематология (10-12 декември 2017 г. в Атланта) бяха изнесени данни от клинично проучване в комбиниран режим на първа линия терапия при пациенти с новодиагностициран в III и IV клиничен стадий на ЛХ, на базата на което получи регистрация от Американската агенция за храни и лекарства. Очаква се Европейската лекарствена агенция скоро да разгледа предоставените данни от производителя и да вземе своето решение за Европа.