Комикът Иво Сиромахов от "Шоуто на Слави" даде началото на вътрешно единоборство с публикацията си на стената във Facebook. Той нацели точно „болната" тема, на която в университета ми се вихрят бесни спорове. Реших обаче да изясня нещата.

Има голяма вероятност вие да спадате към една от двете групи хора - тези с Android устройства и  онези с iPhone. Тъй като съм автомобилен поклонник, ще сравня двата бряга като две различни концепции, имащи много общо с автомобилите. Две почти противоположни идеи, полагащи основите за културно разделение на човеците.

Сигурно знаете за американската мечта и американските масъл кар автомобили. Те до голяма степен са като андроид устройствата. Един масъл кар първоначално е мощен, привлекателен и евтин. Той е народен автомобил в САЩ. На хартия е много примамлив. Оказва се, че в реалния свят не работи толкова добре. Да вземем например Chevy Camaro ZL1 ($ 60k). Евтино направен, готино изглеждащ чистокръвен американски масъл кар, който шуми, дрифтира, пуши. Camaro-то има нужда от 6,2 литра работен обем, за да постигне 580 коня и да накара нискотехнологичното си туловище да мърда насам-натам. Не е с особено ефективен двигател. А качеството на интериора... ами то е зле. Нещо идентично с андроид телефоните - ниска цена, примамливи екстри, винаги различен и нелогичен дизайн. Голям дисплей с малко пиксели.

На противоположната концепция стои европейският перфекционизъм в автомобилостроенето и сходството му с аурата на iPhone. Има една марка - хирург на суперавтомобилите - McLaren. Марка, диктуваща правилата за хиперколите с явлението McLaren F1. Концепцията им е вид съвършенство, изпипано до най-малкия детайл. А McLaren-ите са инструмент, достоен да бъде изпратен в Космоса за изследване от извънземни. Той е показател докъде е стигнала технологията на света. Да вземем McLaren Mp4-12C (4 х $60к) - той има сходни ресурси под капака, но прави нещата доста по-ефективно от Camaro и му трябват само 3,8 литра обем на двигателя за също толкова много конски сили (592 всъщност). Това е кола, която е най-добра в дисциплините скорост, динамика, ефективност. Mp4 е научно по-цялостен и съвършен. По-добър е от всичко в неговата лига. Просто е много балансиран. И все пак не е 4 пъти по-бърз и забавен.

 Заводът на McLaren в кралство Съри пък е достоен, за да бъде операционна болница. Подът е стерилен. Няма прах и цари абсолютна логична подредба на нещата - от инструментите за сглобяване до бюрото на Рон Денис. Всичко си е на мястото, без излишни предмети. А фабриката е построена в екологично чист район с езеро и има постоянна температура от 23 C през цялата година.

На другата теза - в завода на Corvette например, отново виждаме нещо като високотехнологичен процес, но там обстановката и машините са най-разнообразни и изглеждат сбъркани. По конвейерната линия се наблюдават доста дебели и възрастни лелки, на които не им пука какво точно сглобяват - автомобил или чийзбургер. Пред завода има царевични полета, на които местни янки пият бира върху огромни пикапи. Все неща на „реднек" културата.

Всъщност тези две философии са виновни за това дали да изберете айфон, в случай че сте еднообразен сив тип в смокинг, или андроид скапано устройство, ако сте човек с дънки, кецове и револвер на кръста. При айфона проблемът е, че колкото и научно да изглежда всичко, то е ужасяващо скучно. Андроид-хората пък са леко просташки, но забавни и различни.

iPhone-ът  е съвършен според мен. Все пак създателят му е великолепен гений. Физически телефонът е покрит с най-високотехнологично стъкло, с което се работи елементарно. Има механичен бутон по средата и суперергономична форма. Простичко е, но всъщност работи безотказно. Софтуерно е изпипан , като оптимално използва не много мощния си на пръв поглед процесор и памет. Но ефективността му и начинът, по който работи, го правят да е като хирургически инструмент спрямо ковашки чук (за андроида). Точно както в битката при Camaro и Mp4. Всъщност простата рецепта на Camaro спрямо козмо технологичния McLaren е като да сравняваме стар двукрилен гардероб с лаптоп. Сравнението между двете коли не е най-уместното, но схващате идеята, нали?

Да вземем например личната андроидова Motorola XT 720, която е изключително рядка. Тя е по-мощна от конкурентния iPhone. Когато говоря по нея, областта около слушалката се нагрява доста силно и пари. Има камера с по-висока резолюция. Но въпреки това много често отнема 20 секунди да зареди камерата и още толкова, за да снима. Ако бутонът не откаже преди това. Айфонът е заредил камерата в готовност за всеки случай, когато ни потрябва. Менюто има идеална подреденост и иконите се местят с хладна функционалност.  Все едно си в час по математика. На другия бряг при андроид е като да имаш свободен час.

Като идея андроид устройствата са за масите хора - евтини и достъпни, имащи (понякога) нормална функционалност, но създаващи емоции. Когато подадат андроида си на някого, за да го пробва, веднага се чуват неща от сорта: „Копчето ми е потънало, вчера го изпуснах." Нямам батерия, но виж колко готин капак имам. Тези малки дефекти създават свързаността между човека и предмета. Винаги бих си познал моторолата, защото знам, че има по-различно „цъкване" на бутона за намаляне на звука. Емоциите са причината да заобичаме нещото.

Подобно на конкретната Motorola друг брутален масъл кар Dodge Viper с жадния си V10 постига потресаващи мощности само и само да се бори с „плейстейшън-кар" като Nissan GTR. При Viper-а - подобно на моята слушалка - купето се нагрява силно заради горещите газове, излизащи от странично монтираните ауспуси. Понякога става нетърпимо да се кара, особено когато климатикът е отказал. Странични ауспуси може и да звучат добре като замисъл, но на практика са боклук. Но ги обичаме.

При айфона всичко работи перфектно, но това си има цена. Той е предпочитан от хора, за които емоциите отдавна са мъртви. Бизнесмени, ядрени физици, снайперисти. Хора, на които животът е ясно подреден. Препоръчвам ви, като видите човек с този профил, просто да го попитате за съвети за по-пълноценен живот. Той може би знае как да не се успивате всеки понеделник за работа, въпреки че телефонът му е обсолютно същия като на още милиони ботове по света.

За да пренебрегна пристрастието си към бирата и Android, реших да поцъкам месец-два с iPhone. Хареса ми, обожавам го. Единственият лек проблем, който срещнах, е неколкократно прозяване след 2 минути сърфиране. По-късно заспивам. Суперскука.

Вижте, нека хората с андроид устройства спрем да обясняваме на хората с айфон защо не сме си купили като техния скалпел. Просто е нужно да кажем, че искаме да сме различни.  Не забравяйте, че момчетата впечатляват момичетата не с плейстейшън, а с голяма китара и плочки на корема. Изборът между това да си пием бира в късния следобед на бара, или да умрем от скука на най-добрата маса в изискан ресторант е въпрос... ами на избор.

П.С.

Ако сте млада жена и трябва да избирате, кое е по-добре - Иво Сиромахов в помпозен „Макларън", или 25-годишен фермер в раздрънкан „Додж Рам". Брилянтен ум, или „кипяща кръв"?