Международен екип от учени установи ясна връзка между храненето на мишки с диета с високо съдържание на мазнини и когнитивния спад, както и поведенческите разстройства. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Metabolic Brain Disease.
По време на експеримента гризачите са хранени с мазни храни в продължение на 30 седмици. Приемът на храна, телесното тегло и нивата на глюкозата са измерени на различни интервали заедно с тестове за глюкозен и инсулинов толеранс и когнитивна дисфункция.
Храненето е довело до диабет и последващ когнитивен спад, както и до развитие на тревожност, депресия и влошаване на симптомите на алцхаймер при мишките.
Генномодифицираните мишки, склонни към развитие на невродегенеративно разстройство, показват значителен когнитивен спад и патологични промени в мозъка, когато се хранят с диета с високо съдържание на мазнини.
Мишките с когнитивни увреждания също са по-склонни да станат с наднормено тегло поради лош метаболизъм, причинен от промени в мозъка, са установили учените.
Така затлъстяването и диабетът увреждат функционирането на централната нервна система, изостряйки психичните разстройства и когнитивния спад.
Проучването допълва нарастващия набор от доказателства, свързващи хроничното затлъстяване и диабета с болестта на алцхаймер, която се очаква да достигне 100 милиона случая до 2050 г., казват още експерти.
Тези, които искат да поддържат мозъка си в активно състояние, както и да се предпазят от ранна деменция, е важно не само постоянно да го упражняват, но и правилно да се хранят.
Колкото и да е странно, има доста храни, чиято редовна употреба пречи на това. Проверете дали са в менюто ви и ги изхвърлете възможно най-бързо!
Рибата тон е шампион сред храните, съдържащи живак. Този елемент е в състояние да се натрупва в човешкото тяло, а увеличените му дози са опасни за здравето на мозъка ни. Изследователи от университета в Южна Флорида (САЩ) откриха, че хората с високи нива на живак в кръвта си имат 5% по-ниска когнитивна функция на мозъка.
Сладко ли е сладкото за мозъка? Не всичко е толкова просто. Редовната употреба на сладки газирани напитки, подсладени сокове и дори редовната консумация на чай със захар може би за кратко повишава енергията ни и мозъчната активност, но трябва да плащате за това с повишен риск от възпалителни процеси.
Те от своя страна водят до намаляване на когнитивните функции и дори до деменция. Преди да е станало късно, преминете към чай и кафе без захар!
Според изследователите няма абсолютно безопасна доза алкохол за здравето. Дори чаша червено вино на седмица може в крайна сметка да се окаже вредна.
И, разбира се, определено не трябва да пиете алкохол в големи дози: той е опасен за структурата на мозъка и може да наруши функционирането му, включително необратимо. Колкото повече пием, толкова по-лошо работи мозъкът ни за съжаление.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.