Джиот Джийт се е ангажирал да се грижи за всички мъртви, сякаш са негови роднини – извършвайки традиционни погребални ритуали в импровизиран крематориум в столицата на Индия.
Сн.: АП/БТА
Но понякога отчаянието го обзема. Наскоро му се случи да плаче редом до една съкрушена жена, която стояла до кладата на съпруга и детето си – и двамата жертви на коронавируса.
„Това е моментът, който ще ме преследва завинаги“, каза 27-годишният мъж в телефонно интервю от крематориума Сиемапури, създаден специално, за да се справи с „цунамито“ от жертви на вируса в Ню Делхи.
Сн.: АП/БТА
„Хората умират пред очите ни всеки ден. Това са хора, което е трябвало да бъдат спасени“.
Джийт е председател на Shaheed Bhagat Singh Sewa Dal (SBS Foundation), неправителствена организация на сикхите, която предоставя медицински услуги на хора в неравностойно положение в страната повече от 25 години.
Предлага и безплатни кремации за бедни и бездомни.
Сн.: АП/БТА
Напоследък Джийт е посветил времето си, за да помогне за кремирането на починалите от коронавируса. Фондацията му започна тази програма през септември, по време на първата вълна на коронавируса в страната. Тогава на ден средно са кремирани по 10 тела. Сега, в разгара на опустошителната втора вълна, се провеждат по 120 кремации на ден.
Въпреки че няма официални данни колко тела са кремирани в страната, снимки на тлеещи погребални клади в импровизираните крематориуми в Индия заляха мрежата. В Ню Делхи дори паркинги се преустройват, за да поберат нарастващия брой тела.
Сн.: АП/БТА
И не само крематориумите в Индия са затрупани. Главното мюсюлманско гробище в Ню Делхи за жертвите на Covid-19 също изчерпва пространството си, в резултат на което някои мюсюлмани трябва да кремират своите близки.
Близо 80 процента от населението на Индия са индуси, според последното преброяване, около 14 процента - мюсюлмани и малко над 2 процента християни.
Сн.: АП/БТА
Индусите обикновено се кремират, докато мюсюлманите и християните традиционно избират погребения.
Официално в Индия се съобщава за 200 000 жертви на коронавируса, но според много експерти броят им е много по-висок.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.