Наследничката на основателя на германския химически концерн BASF Марлене Енгелхорн реши да раздаде многомилионното си състояние на случайни хора. Тя смята, че е несправедливо да задържиш толкова много пари за себе си, когато другите се нуждаят повече от тях. Колкото и да е странно, по света има все повече милионери и дори милиардери, които споделят нейното мнение. Те призовават за по-високи данъци за най-богатите и не се страхуват, че това ще направи живота им малко по-малко луксозен.

Марлен Енгелхорн получи наследство от богатата си баба

Един от предците на 31-годишната австрийка Марлене Енгелхорн е германският индустриалец Фридрих Енгелхорн. В средата на 19 век той основава концерна BASF, който сега се счита за най-голямата химическа компания в света. През изминалите оттогава 160 години неговите потомци не само не загубиха, но и увеличиха богатството, което той остави. Марлене Енгелхорн израснала в богато семейство, никога не се нуждаела от нищо и смята, че изобщо не го заслужава. Още през 2021 г. тя отбеляза в интервю, че просто е късметлийка. Богатството беше нейно от раждането, тя нямаше нужда да работи или да поема рискове.

„Има нещо неправилно в това да правя милиони и да не плащам данъци върху тях, а човек, който има деца, работи 40 часа на седмица или повече и може би на две работни места, трябва да плаща данъци“, сподели милионерската наследничка.

Енгелхорн винаги е вярвала, че твърде богатите хора причиняват вреда на обществото, но преди тя не можеше да помогне на нуждаещите се: семейното богатство се управляваше от родителите й, които симпатизираха на идеите на Марлен, но не искаха да се разделят с парите.

Всичко се промени след смъртта на баба й, 95-годишната Траудъл Енгелхорн-Вечиато. Тя е била много богата жена. Списание „Форбс“ оцени състоянието й на 3,8 милиарда евро. Тя остави поне няколко десетки милиона евро като наследство на внучката си. Сега Марлен Енгелхорн възнамерява да раздаде поне 90 процента от тази сума на непознати. Тя ще похарчи останалото за текущи разходи и наем, а след това ще си намери работа - същата като тази на обикновените хора. „Ще трябва да премина от най-богатия процент от населението към по-малко богатите 99 процента“, признава тя. "Но мисля, че това е за добро."

Специален съвет ще разпределя парите на Марлен Енгелхорн

Енгелхорн иска да раздели наследството между 50 свои сънародници. Всеки от тях ще получи по 500 000 евро. Специален съвет ще реши кой ги заслужава. За да го събере, Енгелхорн изпрати 10 000 покани до случайни австрийци през януари. Отговориха няколкостотин души, от които ще бъдат избрани 50 души, които да отразяват демографията на страната. Сред тях ще има хора с различна възраст, произход и доходи. От март те ще се срещат през уикендите в продължение на шест седмици, за да обсъдят с експерти справянето с неравенството и начините за преразпределяне на средства. Те ще трябва да намерят най-справедливия начин да разпределят 25-те милиона евро, които Енгелхорн наследи. За да гарантира, че членовете на съвета няма да бъдат ще си вършат работа, Енгелхорн ще плаща за пътувания и дори за бавачки за децата, ако няма на кого да ги оставят. Освен това тази работа ще бъде платена: за участие в срещи те ще получават 1200 евро всяка седмица.

„Самият факт, че имаше хора, които бяха готови да се заемат с този въпрос, които бяха готови да прекарат уикендите си - цели шест уикенда! - да обсъждаме с външни лица дали неравенството е справедливо или не и какво да правим по въпроса... Това трябва да подхрани надеждата, че демокрацията все още е жива“, убедена е Марлен Енгелхорн

Енгелхорн постави няколко ограничения на съвета. Нейните пари не трябва да отиват при хора или организации, които нарушават конституцията или участват в дейности, които могат да се считат за враждебни или нехуманни. Политическите партии и търговските предприятия също са умишлено изключени от списъка на потенциалните получатели. Освен това членовете на съвета нямат право да вземат пари за себе си или да ги раздават на свои близки и приятели. Ако членовете на съвета успеят да намерят компромис, Енгелхорн вече няма да може да повлияе на решението им. Оттук нататък съдбата на нейното наследство ще бъде изцяло в техни ръце. „Нямам право на вето. Ще се доверя на тези 50 души и ще предоставя имуществото си на тяхно разположение“, обяснява тя.

Милионери, желаещи да споделят богатството си, е имало и преди Марлен Енгелхорн. Неотдавна се появи информация за 77-годишния Тери Кан от американския град Индианаполис, който завеща цялото си състояние на благотворителни организации, помагащи на деца и ветерани. Благодарение на успешни инвестиции и наследство, той спести до 13 милиона долара, но живее много скромно и продължава да работи в болницата, както преди.

По-известен случай е милиардерът Чък Фийни, който е в списъка на списание „Форбс“ за най-богатите хора в света от 1988 г. През живота си той раздаде 8 милиарда долара, оставяйки само няколко милиона за себе си и съпругата си. Фондацията, създадена от Фийни, дава пари за развитие на здравеопазването, научни изследвания и работа в областта на човешките права. Все повече богати хора смятат, че подобна щедрост трябва да стане норма. По време на неотдавнашния форум в Давос 250 милионери и милиардери подписаха отворено писмо, призоваващо за значително увеличаване на данъците за богатите хора.

Богаташи призовават да бъдат облагани с данъци

„Искането ни е просто: искаме ние, най-богатите членове на обществото, да бъдем облагани с данък. Това няма да окаже съществено влияние върху стандарта ни на живот, няма да лиши децата ни, няма да навреди на икономическия растеж на нашите страни. Но ще може да превърне прекомерното и непродуктивно частно богатство в инвестиция в нашето общо демократично бъдеще“, това пише в отворено писмо до 250 милионери и милиардери

Сред подписалите отвореното писмо, освен Марлийн Енгелхорн, беше и Валери Рокфелер, праправнучката на американския предприемач Джон Рокфелер, който на времето стана първият доларов милионер в историята. Друго известно име в този списък е Абигейл Дисни, праплеменницата на Уолт Дисни, която основава The Walt Disney Company, една от най-големите медийни компании в света.

„Бих могъл да бъда милиардерка, ако исках. Но не съм милиардерка, защото не искам. Това е безумна сума пари, но да ги натрупате е най-лесното нещо на света, ако от самото начало имаш средства“, приземява ни Абигейл Дисни.

Авторите на отвореното писмо смятат, че данъците, наложени на най-богатите хора в света, трябва да се използват за улесняване на живота на обикновените хора, за развитие на образованието, здравеопазването и енергетиката. В противен случай неравенството ще продължи да расте и рано или късно ще доведе до катастрофа.

Повечето милиардери са готови да плащат по-високи данъци

Според проучване, проведено от Patriotic Millionaires, 75 процента от свръхбогатите подкрепят 2-процентов данък за милиардерите. 66 процента от анкетираните казаха, че биха били готови да платят повече данъци, ако приходите се използват за стабилизиране на икономиката и подобряване на държавните услуги.

Двупроцентно увеличение на данъка върху милиардерите ще донесе на света $250 милиарда годишно.В същото време проучване на швейцарската банка UBS Group показва, че на практика милиардерите рядко демонстрират такава щедрост, а великодушните жестове на Марлене Енгелхорн са по-скоро изключение от правилото. Хората, които като нея са получили богатствата си като наследство, са най-големите скрънци, дори и в сравнение с онези с пълните портфейли.

Според UBS Group през 2023 г. 68 процента от милиардерите без богати родители са посочили филантропията и оказването на положително въздействие върху света и обществото като своя основна цел. Сред наследниците имаше наполовина по-малко такива хора. 48 процента от първото поколение милиардери искат да помагат на другите. Сред наследниците едва 16 процента са избрали този отговор.

UBS Group установи, че от април 2022 г. до април 2023 г. за първи път наследеното богатство надвишава общия доход на първо поколение милиардери: 151 милиарда долара срещу 141 милиарда долара. И ще става още по-лошо: през следващите две до три десетилетия се очаква 1000-те най-големи милиардери в света да оставят поне 5,2 трилиона долара на своите потомци.