Френската военна помощ за Украйна ще надхвърли два милиарда евро през 2024 г., по-специално благодарение на използването на лихвите от замразените руски активи.
Въпреки това тя няма да достигне максималните три милиарда, предвидени в споразумението за сигурност, постигнато с Киев, заяви министърът на въоръжените сили Себастиен Лекорню, цитиран от АФП.
„В началото на 2024 г. беше взето политическо решение, че тази помощ може да достигне до три милиарда евро. В действителност ще бъдем над два милиарда евро, но не и три милиарда евро“, обяви министърът пред депутатите от Комисията по отбрана.
Франция е гарантирала подкрепата си за Украйна в двустранното споразумение за сигурност, подписано на 16 февруари между Париж и Киев.
По данни на Париж френската военна помощ е достигнала 1,7 млрд. евро през 2022 г. и 2,1 млрд. евро през 2023 г.
Около 300 млн. евро от помощта през 2024 г. ще дойдат от използването на лихвите по руските активи, замразени след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Тези средства „ще бъдат използвани за финансиране на боеприпаси - по-специално 155-милиметрови снаряди - оръдия „Цезар“ и гориво“, обясни министърът.
Дарението на старо оборудване от френските въоръжени сили, което трябва да бъде заменено с ново, като например предни бронирани машини (VAB) или танкове AMX-10RC, ще струва 533 млн. евро през 2024 г., в сравнение със 177 млн. евро през миналата година.
Тези дарения на старо оборудване за Украйна ще представляват „почти 700 млн. евро“ през следващата година, обясни Себастиан Лекорню.
Според него финансирането на помощта за Украйна идва и от „печалбите от инфлацията“, които тази година се оценяват на между 400 и 600 млн. евро.
Тези „печалби“ идват от забавянето на инфлацията в сравнение с по-високите инфлационни предположения, направени при изготвянето на закона за военното програмиране. От планираните 413 млрд. евро за периода 2024-2030 г. около 30 млрд. евро са предназначени за покриване на последиците от инфлацията.
Финансирането на помощта за Украйна идва и от фонд за подпомагане на обща стойност 400 млн. евро, който дава възможност на Киев да закупува оборудване директно от френски производители, както и от Европейския механизъм за мир (ЕМП).
Франция внася 1,2 млрд. евро в този инструмент на ЕС, предназначен за управление на интервенциите му в конфликти, включително доставките на оръжие, но „ние сме бенефициентите, тъй като през 2024 г. министерството е събрало 143 млн. евро“ за Украйна, каза той.