Президентът на Франция Еманюел Макрон пристигна днес в отвъдморската френска територия Френска Полинезия на четиридневна визита. Очаква се, че той ще засегне трънливия въпрос за последиците за човешкото здраве от ядрените опити, извършени в региона от френската държава в продължение на 4 десетилетия.
Макрон пристигна от Токио, където беше на откриването на Олимпийските игри. При пристигането си той беше посрещнат на остров Таити от двама млади творци ореро, специализирани в таитянското ораторско изкуство. Младежите приветстваха Макрон с "Добре дошъл" и му казаха, че полинезийският народ очаква неговите изявления.
Макрон трябваше да посети архипелага миналата година, но визитата му бе отложена заради пандемията. Това е първо негово посещение на островите.
Още в началото на визитата Макрон отиде болница в Папеете, административен център на остров Таити. "Искам да отправя едно много силно послание към всички да се ваксинират, защото навсякъде, на всички географски ширини се вижда, че когато човек е ваксиниран, той е защитен и не разпространява почти, или във всеки случай много по-малко, вируса", заяви Макрон пред здравните работници от клиниката.
Жителите на архипелага са разделени по въпроса за ваксините. Те са обезпокоени и от "отровното наследство" от ядрените опити, извършвани от Франция в региона между 1966 г. и 1996 г. По време на президентската визита се предвиждат най-малко три протеста във връзка с последиците за здравето от тези опити.
Според представители на местните служби за социално осигуряване полинезийците на възраст между 40 и 50 години има най-голям процент случаи на рак на тироидната жлеза в света. Според Патрик Галнон, бивш председател на Касата за социална защита (социалното осигуряване във Френска Полинезия), тя е похарчила 670 милиона евро за лечението на болести, предизвикани от облъчването от ядрените опити от 1985 г. насам и сега надява тези средства да бъдат възстановени от Франция.
По време на визитата си Макрон ще посети остров Ива Оа, за да подкрепи кандидатурата на Маркизките острови за вписване в световното наследство на ЮНЕСКО. Макрон ще има и повод да говори за климатичните предизвикателства пред архипелага и да изтъкне стратегическата му важност.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.