„Уикилийкс" току-що уби Хилъри Клинтън", „Присъдата на Хилъри е на дневен ред", „Обама заяви, че няма проблем нелегалните мигранти да гласуват" - това са само част от заглавията на стотиците фалшиви новини, които са се появили около президентските избори в САЩ. Сайтовете, които създават тези „патици", получават пари от споделянето им в социалните мрежи. Бизнесът се развива отлично. Но има изненада - в центъра на индустрията с фалшивите новини стои македонският град Велес.
Тук младежи, повечето студенти, печелят хиляди долари, създавайки заглавия, които са пълна измислица, но пък са така написани, че грабват окото и карат последователите на Тръмп да ги споделят из социалните мрежи.
„Бизнесмените" от Велес обаче нямат нищо общо с идеологията, нито пък харесват този или онзи кандидат - техният мотив е чисто американски - капитализъм в чист вид. Преди изборите хората от Велес вече правеха пари, създавайки интернет материали, които да бъдат споделяни от жителите на САЩ. Според бизнес моделите на социалната мрежа фейсбук новинарските сайтове получават средства от реклами, ако техен материал бъде споделен.
Първоначално „спамът" бе свързан със спорта и със здравето - теми, които се разпространяват бързо във фейсбук. После Тръмп се появи на политическата сцена и жителите на Велес веднага съзряха, че в него има много хляб. Те започнаха да измислят сензационни новини, които да се харесват на последователите на Тръмп. През април македонските медии съобщиха за най-малко шест подобни фалшиви новинарски сайта, управлявани от Велес.
„Мислех си, че това, което ще привлече вниманието на американците, ще е или американският футбол, или Тръмп. Някои от новините ги пиша сам, други ги свалям от други интернет сайтове и ги превеждам. Не знам дали това, което превеждам, е истина или не, правя го единствено заради парите от рекламите", заяви местен 22-годишен студент по компютърни науки.
Смята се, че причината за това е, че последователите на Тръмп в САЩ повече споделят скандални новини, очернящи Клинтън, без да се вълнуват проверени ли са източниците, медията ползва ли се с уважение или не. Македонците обясняват, че реално не влагат нищо - само малко от свободното си време. Затова пък получават солидни печалби.