Сн.: Христо Касабов/БТА

Омбудсманът на републиката Мая Манолова обяви, ще се сезира Конституционния съд за промените в Изборния кодекс. Дни след като законът беше основно ремонтиран, а президентското вето отхвърлено, управляващата коалиция ще променя кодекса отново. "Поведението на народните представители е обидно към българските граждани, които живеят в чужбина", заяви Манолова в първия по рода си Facebook Live, където български политик отговаря на живо на въпроси в социалната мрежа. Манолова отговаряше близо час на питания от читателите на BG VOICE.

Президентът Плевнелиев също обяви, че ще даде поправките на закона в Конституционния съд.

Според омбудсмана дори и най-новите готвени промени в Избирателния кодекс няма да позволят нормалното гласуване в чужбина. "Правилата, които готвят сега, ще направят така, че  никъде няма да има 35 секции освен в Турция", смята Манолова заради начина, по който ще се отварят те. "Тиражират манипулации, неистини и откровени лъжи за това какви са проблемите при гласуването в чужбина, които според мен много смислено, с аргументи и числа, бяха опровергани", каза Манолова в отговор на десетките въпроси на наши читатели, свързани с промените.

Според нея е абсурд, че кодексът беше отворен, за да се въведе електронното гласуване, както поискаха хората на референдум, но бяха ограничени правата на българите зад граница. "Не съм оптимист за електронното гласуване, защото се иска политическа воля от тези, които са в парламента", каза Манолова.

Тя участва в панел на тема "Избори" в 12-ата световна среща на българските медии в Прага през миналата седмица. Участниците предложиха въвеждането на гласуването по пощата.

Идеята беше подкрепена от омбудсмана Мая Манолова, която участва в дискусията. "Гласуването по пощата е равно на електронно гласуване. Имах своите резерви и продължавам да ги имам и към двете форми, защото става дума за дистанционно гласуване най-вече с оглед на възможните манипулации, натиск върху избирателите и т.н. Но след провеждане на референдума, в който 80 процента от гласувалите казаха, че искат електронно гласуване, като национален омбудсман аз съм длъжна да се съглася с мнението на българските граждани", заяви Манолова.

   Въпреки възможностите за фалшификации омбудсманът заяви, че към днешна дата е "за" електронното гласуване, "за" гласуването по пощата и "за" всичко, което би повишило изборната активност и би облекчило възможността на гражданите, които искат да участват в изборите.

В директното ни предаване във Facebook омбудсманът отговаря още на въпроси на читатели, свързани с топлофикациите, мобилните оператори, частните съдебни изпълнители, банките и други проблеми.

Целия Facebook Live "Питай Мая" може да гледате на нашия сайт www.BG-VOICE.com и във Facebook страницата ни.

Огнян Герджиков с идея: Българите в чужбина да се откажат от двойното гражданство

Бившият председател на Народното събрание проф. Огнян Герджиков даде своя принос с идея как да бъдат уредени избирателните права на българите в чужбина. В сутрешния блок на bTV той предложи да се отмени възможността за двойното гражданство. „Ако искат, нека си бъдат турци или германци, или друго, ако не, много моля, да си изберете. Или да са там със статут на постоянно пребиваващи, както има много чужденци у нас", посочи той.

ognyan-gerdjikov_665Юристът уточни, че предложението касае българи, живеещи извън ЕС.

Според него България на този етап от развитието си има нужда от задължително гласуване. „Мисля, че ще бъде полезно", каза той.

Герджиков подчерта, че ако се въведе задължение за гласуване, трябва да има и адекватна санкция. Това е основен закон в правото. „Политиците правят опити за квази санкции или за поощрения. Изобщо нещо като мазало", заяви той.