Дълги години след падането на комунизма в българското общество битува една мълва, превърнала се вече в народно поверие - че малко преди да падне окончателно, комунистическият режим е привикал верни свои хора и им е раздал народното богатство във вид на куфарчета с много пари. Някои го отричат, други силно го вярват.
Тези дни обаче вторите получиха още един аргумент в своя полза. Някои от най-емблематичните милионери от прехода се оказаха агенти на Държавна сигурност. Сред тях най-ярко греят имената на Младен Мутафчийски (бивш шеф на фирмата на Държавна сигурност "Кинтекс", за която се твърдеше, че по времето на комунизма е търгувала с наркотици), Красимир Стойчев - някогашен бос на групировката "Трон", и Георги Агафонов. Данните са на Комисията по досиетата. Цяла година комисията извършва проверки и събира данни, за да установи кои физически лица стоят зад управителните тела на общо над 10,500 юридически дружества, които са в списъка на кредитните милионери. Първите 30 проверени са длъжниците към Балканбанк на суми над 1 милион неденоминирани левoвe.
Тримата посочени са именно в списъците на кредитните милионери, което не им пречи да са собственици на палати за чудо и приказ. Мутафчийски например стопанисва ултралуксозен хотел в курорта Слънчев бряг, където и живее всяко лято. Като член на съвета на директорите на "Балканинвест" АД е взел 4,256 млрд. лв. Преди това през 1981 г. той се е съгласил да донася на ДС с псевдонима Михайлов и редовно е получавал възнаграждения за предаваните сведения.
Красимир Стойчев бе създател на вестник "Стандарт", на "Мобилтел" и на още редица фирми. Вербували го за агент на ДС през 1984 г. с псевдоним Танев и е сътрудничил до 1990 г. Като член на съвета на директорите на "Нюз холдинг" е взел от Балканбанк един път 736,560,000 лв. и после близо 2,4 млрд. лв. Стойчев е един от основателите на Г-13 - първата организация на едри български бизнесмени, в която влизаха застреляните по-късно Илия Павлов и Емил Кюлев.
За Георги Симеонов Агафонов, собственик на фалиралата банка "Славяни", депутат от Българския бизнесблок в 38-ото народно събрание, също с интереси в медии (телевизия "7 дни", "Багри ТВ", "Вяра ТВ", "Джипси ТВ", "Хип Хоп ТВ", "Хот ТВ") отдавна се знае, че е работил за Държавна сигурност като агент с псевдоним Здравков. Сега обаче миналото му се свързва и с взетите и никога невърнати 1,281,000 лв. от името на фирма "Интерклима" ООД, Бургас.
Комисията публикува още 27 бивши агенти, осведомители и секретни сътрудници на ДС, които са изтеглили и не са върнали пари на фалиралата по-късно Балканбанк. Между тях са Ангел Димитров Кючуков, едноличен търговец - 4,645,000 лв., Кирил Христов Медникаров, "Балкан машинъри" АД, София - 1,055,949,000 лв., Владимир Павлов Павлов, "Линдор 13" ООД, София - два кредита - 1,117,769,000 и 148,803,000 лв., Вера Христова Ахундова от "Плама" АД, Плевен - 2,497,597,000 лв., Георги Кирилов Тошев от "Трейджевал", Шумен, Георги Михайлов Владов и Димитър Любенов Андреевски от "Балканмилк" АД, Димитър Атанасов Ежков от "Боди ив комерс" ООД, Благоевград, Камен Любомир Илиев от "Балканкар" ЕАД, София, и др.
Председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов обясни, че във всяка втора или трета фирма от списъка с длъжниците на Балканбанк има хора с установена принадлежност на представител към бившата ДС. Проверени са и 42 длъжници и към банка "Тексим" на суми над 1 милион неденоминирани лв. Между тях за ДС са работили Боримир Методиев Спасов от "Бормс", София - 1,080,000 лв., Валентин Златков Гълъбов, едноличен търговец - 1 млн. лв., Иван Танев Иванов от "Камет" АД, Перник - 3 млн. лв. и др. Много от тези хора отдавна не живеят в България, а са се изнесли в чужбина, вероятно с част от милионите си.