Румейса Гелги, най-високата жена в света, направи своето първо пътуване със самолет. То беше от Турция до Сан Франсиско, САЩ и постави в центъра на вниманието проблеми относно достъпа на хора с нестандартни нужди, съобщава CNN. 25-годишната Гелги е висока над 211 см. Размерите й са резултата от Синдрома на Уийвър - заболяване, предизвикващо прекомерен растеж на костите. Фигурира в Книгата на рекордите на Гинес още от тийнейджърска възраст и държи рекорди в няколко категории, свързани с размерите.

 
View this post on Instagram
 

A post shared by RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Тя често пътува, за да разкаже своята история и да сподели опита си, но макар и да е международно известна, досега не бе летяла със самолет. както много хора със същия синдром, Гелги използва помощни средства, за да улеснява придвижването си, а един дълъг полет би изисквал специални условия за настаняване.

През септември обаче тя най-накрая се качи на самолет и после публикува снимки от полета си на борда на Turkish Airlines. Пътуването е станало възможно, след като няколко от седалките в самолета са били отстранени, за да може Гелги да лежи на тяхно място в носилката си по време на 13-часовия полет от Истанбул да Калифорния. От снимките изглежда, че дамата с нестандартни размери е получила ВИП-обслужване.

 
View this post on Instagram
 

A post shared by RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

"Безпроблемно пътуване от началото до края" - писа тя в Инстаграм, като похвали медицинският екип и персонала на Turkish Airlines за работата им и се зарече, че полетът "със сигурност няма да ми е последният". Гелги, която по професия е компютърен програмист и обществен адвокат, разкри, че в Сан Франсиско е имал работа с Guinness World Records.

 
View this post on Instagram
 

A post shared by RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Полетът й е знак за нарастващото осъзнаване на проблема за достъпността на въздушните пътувания за хората с физически различия и с увреждания. В исторически план такива пътувания са били в най-добрия случай неудобни за подобни хора, а в най-лошия - болезнени и тормозещи. Линда Ристанго, помощник-директор на отдела за външни дела на Международната асоциация на въздушния транспорт, която задава стандартите за пътуване, заяви пред CNN, че е взето ново решение достъпността да бъде вплетена още н структурно нива в новите сгради и механизми, я не да бъда третирана като допълнение. Същото се отнася и за инфраструктурата и процедурите за пътуване, за чието подобрение работят индустриалните групи и държавните организации.