Необходимо е да бъде обмислен нов икономически механизъм, по който се изграждат пътищата у нас. Една от възможностите е част от магистралите да бъдат строени на концесия.
Това коментира пред Българската национална телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков.
Според него възможни проекти, които могат да бъдат изградени на концесия са тунелът под Петрохан и магистрала „Рила“ – връзката между Ихтиман - Самоков - Дупница и продължението към границата със Северна Македония.
"Това са важни пътища, които ще съкратят движението по основните оси и ще разтоварят трафика по сегашните магистрали, аргументира се министър Шишков. Според него изграждането на концесия на част от пътищата ще подобри контрола на строителството и няма да е необходимо да бъдат харчени огромни средства от бюджета за изграждането им. „Така ще намерим пресечна точка между социалната тема и нуждата от строителството на нови магистрали“, допълни той.
Относно критиките към работата на пътната агенция той коментира, че отношението на някои хора към този процес е като на футболни фенове и антифенове, които коментират и критикуват, но строителството е много сложен процес и се случва по определени правила.
Шишков заяви, че в момента не се провеждат поръчки по инхаус процедури, но се разплащат действащи договори. „Ако ние прекратим действащи договори, означава държавата да загуби огромни средства. Единственият начин държавата да не загуби, за съжаление е да се строи по тези договори. Важно е държавата са бъде изправната страна, за да може строителят да построи това, което трябва“, обясни той.
Той съобщи, че резултатите от проверките за качеството на извършените ремонти ще бъдат оповестени след изборите, тъй като в момента са станали повод за политически обстрелвания.
„Единствената ни цел беше да установим какво е състоянието на пътищата, за да знаем какви ремонти трябва да предвидим“, каза регионалният министър. Преписките от проверките са изпратени в МВР и ще бъдат изпратени и в Прокуратурата. Те са и органите, които ще се занимаят с темата, ако се окаже, че при въвеждането в експлоатация на тези пътища има изготвени документи с невярно съдържание. „Ще дадем много ясен алгоритъм на следващ редовен кабинет какво трябва да направи, за да могат да бъдат ремонтирани проверените магистрали“, ангажира се арх. Шишков.