Решението на Техеран да забрани на някои от опитните експерти на Международната агенция за атомна енергия да влязат в Иран е нанесло "много сериозен удар" по извършваното от агенцията наблюдение на ядрената програма на азиатската страна, заяви ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси, цитиран от ДПА.
Запитан до каква степен забраната за влизане в Иран, издадена за инспектори на МААЕ, е засегнала наблюдението от страна на агенцията върху ядрени обекти в страната, Гроси заяви: "Това е много сериозен удар по възможността да правим това".
Миналата седмица Гроси вече обърна внимание в доклад до страните членки на МААЕ за съществуването на спор около инспекторите за Иран. Вчера той говори публично по темата в кулоарите на редовната тримесечна среща на Управителния съвет на агенцията в австрийската столица Виена. Една трета от най-опитните инспектори, разпределени в Иран, вече не могат да работят на територията на тази страна, заяви ръководителят, без да назовава точна бройка.
Техеран е отказал достъп до територията на Иран на експерти на МААЕ по обогатяване на уран, сред които е имало и германци, информира ДПА, като се позовава на дипломати от страни от Запада.
Според последния доклад на Гроси за ядрената програма на Иран тази държава вече разполага със 128 килограма високообогатен уран с чистота, която е почти достатъчна за производството на ядрени оръжия. Техеран отрича намерение за подобно производство. ДПА посочва, че от 2019 г. Иран не се съобразява с международно споразумение, по силата на което трябва да ограничи ядрената си програма. Година по-рано САЩ се оттеглиха от въпросния пакт.