Луна, 32-годишна привърженичка на „MAGA Тръмп“ от щата Уисконсин, спечели огромно количество последователи, откакто се присъедини към X, бившия Twitter, през март. Нейната хронология се превърна в дигитален промоутър на движението „Да направим Америка отново велика“, като възхвалява кандидатурата за преизбиране на бившия президент Доналд Тръмп, насърчава конспиративни теории за опонента му, вицепрезидента Камала Харис, и изтъква републиканските опорни точки пред близо 30 000 последователи, към които се обръща като към „патриоти“.

„Бихте ли подкрепили Тръмп да бъде президент завинаги? Чудя се дали всички вие подкрепяте Тръмп за президент като мен“, написа @Luna_2K24 на 29 юли, като сподели плажно селфи по бели бикини и помоли последователите си да отговорят с емотикон с американското знаме, ако са съгласни. Постът е видян от около 54 000 души.

Но Луна не е истинска. Снимките на усмихнатата брюнетка, публикувани периодично на таймлайна @Luna_2K24, са на Деби Недерлоф, германска модна инфлуенсърка, която живее отвъд Атлантическия океан и няма да гласува на президентските избори в САЩ през ноември. Когато CNN се свърза с 32-годишната жена, дипломиран оптик и самотна майка, която работи на две места - като мениджър на социалните медии в инженерна фирма и като модел, за да събира пари за детето си - тя беше ядосана и разочарована, че лицето ѝ се използва за прокарване на пропаганда в подкрепа на Тръмп на Х.

„Ако трябва да бъда честна, „какво става?“ беше реакцията ми. Това беше реакцията ми, защото нямам нищо общо със Съединените щати. С Тръмп, с политическите неща там. Какво, по дяволите, ме интересува мен - от едно малко място в Германия - политиката на САЩ?“, каза тя.

Недерлоф е една от 17-те реални европейки - влиятелни личности в областта на модата и красотата от Нидерландия, Дания и чак от Русия, чиито снимки в интернет са били откраднати от неизвестни лица, за да рекламират Тръмп и избрания от него за кандидат-президент сенатор Джей Ди Ванс от Охайо в X, установи разследване на CNN в сътрудничество с Центъра за информационна устойчивост (CIR). CIR е независимо социално предприятие с нестопанска цел, което се описва като посветено на разкриването на нарушения на човешките права. То получава финансиране за отделни проекти от правителства, неправителствени организации и частни лица.

Фалшивите акаунти са сред 56-те профила в X, идентифицирани от CNN и CIR с помощта на комбинация от инструменти за дигитално разузнаване и обратно търсене на изображения, като изглеждащи като част от координирана кампания в подкрепа на билета Тръмп-Ванс преди президентските избори през 2024 г. Няма индикации, че кампанията на Тръмп е замесена.

Експертите твърдят, че това може да е само върхът на айсберга. Анализът на 56-те профила в подкрепа на Тръмп разкрива систематичен модел на неавтентично поведение. Всички акаунти използват снимки на красиви, млади жени - много от тях са откраднати, а други изглежда са генерирани от изкуствен интелект - които заявяват подкрепата си за Тръмп и използват хаштагове като #MAGAPatriots, #MAGA2024 и #IFBAP (I Follow Back All Patriots). В много от случаите CNN и CIR установиха, че изображенията са манипулирани, за да се добавят лозунги на Тръмп и MAGA към иначе небрандирани дрехи, всички с надписи, които призовават да се гласува.

Акаунтите също така публикуват сходни съобщения, които често включват грешки на английски език (потенциален признак за чуждестранна намеса, според експертите), а понякога се препубликуват един друг. Повечето от тях са създадени през последните няколко месеца и броят на последователите им нараства бързо; всички посочват местоположението си в Съединените щати. Петнадесет от фалшивите акаунти имат сини отметки - предполага се, че те са били проверени - и осем от тях са идентифицирани като използващи крадени изображения.

CNN се обърна към X във връзка с тези акаунти, но не получи отговор. Въпреки това през последните 24 часа преди публикацията X премахна по-голямата част от акаунтите.

CNN също така се свърза с почти всички истински европейски жени, идентифицирани в хода на съвместното разследване, и успя да интервюира четири от тях.

Говорейки пред CNN от дома си в градчето Трир, Германия, Недерлоф заяви, че това не е първият случай, в който изображенията ѝ са откраднати и използвани без нейно съгласие. Но никога преди това не е виждала образа си да се използва за популяризиране на някаква политическа програма.

Във фалшивия профил, в който са използвани снимките на Недерлоф, са публикувани конспиративни съобщения, в които се твърди, че изборите в САЩ са фалшифицирани и че Тръмп е бил изправен пред нови опити за убийство

Translated with DeepL.com (free version)