Любимата храна никога не е била по-близо. Ако доскоро можехме да си поръчаме пица или китайска храна за вкъщи, сега, благодарение на различни приложения за доставка на храна, и любимото ни ядене може да пристигне вкъщи само с едно докосване на телефона. И то независимо дали живеете в мегаполис, малък град или в далечни покрайнини. Това обяснява разрастването на кухни като тази на DoorDash. Наричат ги с различни наименования – кухни призраци,

виртуални кухни, тъмни кухни

Общото при тях е, че обслужват клиенти на ресторанти и заведения, като по този начин на заведенията не се налага да отварят нови локации, за да обслужват потребителите си. Една такава виртуална кухня е Kitchen United, която е привлякла 50 милиона долара от инвеститори, включително Google. Говори се, че съоснователят на Uber Травис Каланик е налял стотици милиони долари от Саудитска Арабия за новия си бизнес – CloudKitchens. Клиентите на виртуалните кухни са облагодетелствани. Отварянето на всяко ново заведение коства доста пари – за помещение, за оборудване, за сервитьори и др. Всичко това се спестява чрез призрачните кухни. „Моделът на кухнята под наем може да генерира подобни приходи, ала при значително по-малко разходи“, каза Парк.

Менюта само за смартфон

 

Съществува и друг, по-различен подход: създаване на отделни менюта само за смартфон приложения. Uber, например, съветва някои ресторанти да използват съществуващите си кухни, за да предложат „изцяло ново меню“, но под друго име – и достъпно само чрез приложението. Това би могло да означава пекарна да започне да предлага бургери за доставка, „тъй като в дадения квартал няма достатъчно бургер ресторанти“, обяснява Дженел Салленаве, ръководител на Uber Eats в Северна Америка. В приложението има повече от 4000 подобни „виртуални ресторанти“. По подобен начин и DoorDash разглежда милионите поръчки, които получава, за да предложи на ресторантите как и къде да разширят доставките си и елементите от менюто.