Прекратена е акцията по транспортирането на тялото на загиналия турист в Стара планина под връх Жълтец поради лошото време. Това съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС).
От рано неделя сутрин 12 планински спасители се опитваха да достигнат до мястото на инцидента, но бяха затруднени от гъстата мъгла и ураганния вятър.
От събота насам планинските служби в Карлово, Сопот и Калофер помогнаха на няколко пострадали туристи, но в последните часове не са успели да завършат акцията.
В събота станаха общо пет инцидента с туристи в района северно от връх Ботев.
Мобилизирани бяха планински спасители от Ловеч, Троян, Карлово, Калофер, защото условията в планината са много сурови.
Четирима души са тежко пострадали, като единият е с много сериозни травми. Те не бедстват, защото при тях има хора. Един от нуждаещите се от помощ беше транспортиран в болница. Спасители свалиха от планината другите трима.
Всичките произшествия са станали вследствие на подхлъзване и падане.
"Подценена е обстановката в планината. Снегът е малко, но е твърд и изисква специализирана екипировка, с каквато пострадалите не са били", заяви Христо Сливков, завеждащ Планинската спасителна служба в Троян, цитиран от БТА.
Има и инцидент с фатален край, загиналият ще бъде транспортиран утре.
Около обяд в събота в Централния денонощен пост (ЦДП) на ПСС е получен сигнал за турист, пострадал при падане в района на вр. Млечния чал. Намиращи се в района трима планински спасители тръгват към пострадалия, оказват му първа помощ и го придружават към паркинга.
Междувременно, отново през ЦДП, се получава сигнал от млада жена, която обяснява, че приятелят й е паднал в улей. Инцидентът е станал отново по трасето на кабела. Планински спасител от отряд Калофер, който в момента се намира в района, вижда момичето и незабавно започва издирване на пострадалия. Установява местоположението му, оказва му първа помощ и го придружава до безопасно място.
Докато помага на двамата да се придвижат надолу по пътеката забелязва, че други двама туристи, движещи се наблизо, внезапно изчезват от погледа му. Връща се назад и установява, че единият е паднал в улей. Вторият, при опит да му помогне, е пропаднал след него. Спасителят оказва и на тях първа помощ, предприема мерки за изолирането им от студа и започва извеждането им един по един до лятната пътека за връх Ботев. Групата, организирана за транспорт на първия случай, е пренасочена към пътеката по кабела.
Приблизително по същото време след обяд в събота, двама туристи, движещи се от заслон „Ботев“ към хижа „Добрила“, претърпяват инцидент. Единият се подхлъзва в района на вр. Жълтец и пада по склона в южна посока около 300 м. Малко по-късно е установена смъртта му.
На 1 януари 2021 г. двама спасители от отряда на ПСС в Троян, извършващи преход по кабела от връх Купата в посока вр. Ботев, се отзовават на сигнал за турист, паднал по време на слизане по същата пътека. Незабавно му е оказана първа помощ. Той се намира в болница.
От Планинската спасителна служба посочват, че причина за всички инциденти е подценяване на условията в зимната планина и по-точно снежната обстановка, както и липсата на подходящо оборудване, и уточняват, че пострадалите са били без котки или са използвали неподходящи за условията в момента туристически котки.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.