В предишния брой на BG VOICE ви запознах с опасните навици, които допускаме по време на шофиране. Много от карачите се превъплъщават в духа на Хуан Мануел Фанджо (шампион от Формула 1). В което няма лошо единствено когато е на затворени пистови отсечки. На пътя нещата са малко по-различни. Добре е да сме толерантни шофьори и да знаем кое как точно се прави.

Погрешно паркиране

Работата ми като Valet driver ме научи да спазвам няколко прости и лесни принципа за добро и безопасно паркиране: Когато спрете колата и се готвите да слезете, първо се уверете, че воланът е „изправен" и гумите сочат право напред. Това е жизненоважна стъпка към превенция на одраскани джанти и калници. Виждал съм десетки пъти как шофьори от различни възрасти и стаж нарочно завъртат волана по нашенски, за да си покажат я хубавите джанти, я широките гуми.

Истината е, че когато влезем в автомобила отново и бързаме за някъде (случва се постоянно), много често се забравя, че автомобилът е на път да завие. Тръгване на пълна газ, при което последва брутално стъргане или удар в най-близкия предмет, кола, бордюр... човек - недай си Боже! В най-благоприятния случай шофьорът едва успява да върне автомобила в правилната посока. Сещате се. Когато момиченцата започнат да ви се присмиват, а вие се изчервявате.

При паркиране по нагорнище, надолнище, насреднище и всякакъв друг вид неравен терен не забравяйтезадължително да дръпнете (натиснете) паркинг спирачката. Или „ръчната спирачка", както си й викаме.

Тя се използва така: Спирате автомобила в покой, изключвате от скорост, а ако е автоматик - поставяте лоста в неутрално положение "N", дърпате ръчната и чак след това включвате на скорост ("P"за автоматиците). По този начин най-много се натоварва самата паркинг спирачка, като се отнема тежест от механизмите на скоростната кутия. За колите с ръчна скоростна кутия: Когато предницата на колата сочи надолу към спускането, включете на задна вместо на първа предавка.

Ако всичко това е много сложно за вас и съм ви объркал, просто спрете колата, излезте и намерете камък (в САЩ е трудно да намериш камък по улицата) или накакво дърво (а това е по-лесно) и го сложете под колкото се може повече от гумите на колата, така че да не тръгне. Също така може да спрете близо до бордюр и да навиете гумите към него, за да се подпре о бордюра при евентуално тръгване (това е малко изключение от горното правило).

Неспазването на дистанция

В САЩ и на 8-лентовите магистрали стават много верижни катастрофи именно заради неспазването на дистанция. Божието правило тук се казва „3-6-9" и простичко гласи: Колата пред вас трябва да е на 3 секунди при сухо и слъчево време, на 6 при дъждовно и на 9 при снеговалеж.

Имайте предвид, че тези секунди са минимални. Т.е. избирате си отправна точка (знак, сграда, блондинка, дърво) и когато колата пред вас премине, започвате да броите (101-102-103...). Скоростта на движение няма значение, тъй като при по-голяма скорост и разстоянието, изминато от колите, е по-голямо за същото това време. Ще ви дам още един резервен вариант, ако този ви е антипатичен. Оставяйте място между вас и колата пред вас толкова, колкото един TIR с ремарке спокойно да се вмести.


Неспазването на дистанция е решаващо при катастрофите с кола блъсната отзад. Представете си, че пред ващия огромен SUV има Mini Cooper с майка и малко дете. Тя набие рязко спирачките, а вие през това време, „лепнати" на задната броня, си чепкате носа. А Mini-то спира доста по-бързо от средностатистическите коли. Тогава се започват едни „ама не я видях", „тя натисна спирачки" и тем подобни. Спазвайте дистанция!

В следващия брой на BG VOICE очаквайте съвети за правилна грижа за автомобила и други вредни навици