Лидерите на Европейския съюз се ангажираха да намалят икономическата си зависимост от Китай, след като приключиха двудневната си среща на върха в Брюксел, предаде АФП. Блокът ще се стреми към взаимноизгодни икономически отношения с Пекин, които "ще продължат да намаляват критичните зависимости и уязвимости", се казва в съвместно изявление.

"Трябва да предотвратим стратегическите зависимости. Ще са необходими няколко години, за да могат компаниите да се диверсифицират, но това ще остане икономическо сътрудничество, което е необходимо и по отношение на политиките за климата и продоволствената сигурност", заяви германският канцлер Олаф Шолц.

Той определи този процес като "де-рискуване", като подчерта, че това е предимно дългосрочна задача за компаниите, а не за държавите.

"Става въпрос за това да не се слагат всички яйца в една кошница", обясни канцлерът и добави, че компаниите вече са започнали този процес.

Членовете на блока на ЕС също така призоваха Китай да окаже натиск върху Русия да прекрати конфликта в Украйна.

Какво още беше обсъдено на срещата на върха?

Срещата на върха приключи без споразумение по план за справедливо разпределение на мигрантите между държавите членки на блока.

Членовете на ЕС не успяха да постигнат консенсус по изявление, в което се прави равносметка на неотдавнашното споразумение за миграцията, след като Полша и Унгария го блокираха, съобщи германската информационна агенция ДПА, като се позова на дипломати от ЕС.

От години миграцията е обект спорове в блока. Държави като Италия и Гърция твърдят, че поемат основната тежест за приемането на повечето мигранти, пристигащи през Средиземно море с разнебитени лодки.

Неотдавнашното споразумение предвижда членовете на ЕС да си поделят броя на бежанците, пристигащи в блока, или да плащат компенсации.

В какво се състои несъгласието?

Правителствата във Варшава и Будапеща не искат да приемат повече бежанци. Полша вече прие милиони украински бежанци след руската инвазия през февруари 2022 г.

Преди срещата на върха полският министър-председател Матеуш Моравецки обеща да наложи вето на всички планове, които биха могли да принудят страните да приемат бежанци. Той подчерта, че Варшава няма да бъде принудена да приеме новите миграционни правила на блока.

"Атаката срещу Европа е в ход. Европейските граници не са сигурни. Безопасността на жителите на нашия континент е поставена на карта", каза Моравецки във видеообръщение.

Той добави, че ще предложи на лидерите "план за сигурни граници".

Междувременно политически съветник на унгарския министър-председател Виктор Орбан написа в Туитър в четвъртък вечерта, че неговата страна и Полша са "дует, който се бори и съпротивлява заедно".

През 2015 г. Полша и Унгария, заедно с Чешката република, отхвърлиха импулсивно предложение на ЕС за използване на квота за разпределяне на бежанците, тъй като континентът беше изправен пред огромен наплив на кандидати за убежище от Сирия. През 2020 г. върховният съд на блока постанови, че те не са спазили неговите закони.