Летящият германец, излъгал съветското ПВО на 28 май 1987 година е 18-годишният Матиас Руст. Той пресича границата на СССР и каца с малката си едномоторна Cessna 172 Skyhawk до стените на Кремъл. Снимките от събитието потрисат целия свят, а десетки генерали и офицери от противовъздушната отбрана се лишават от званията и постовете си, някои се оказват в затвора.
Мистериозната история със самолета, прелетял необезпокоявано над почти цяла Източна Европа преди няколко дни, ни накара да си спомним за унизителната за Съветите случка. Руст самостоятелно успява да прескочи цялата противовъздушна отбрана на една от двете, към онзи момент, суперсили и да кацне в центъра й. Мащабите на провала на съветските генерали е огромен, най-малкото защото само около Москва има три обръча ПВО. Да започнем отначало.
Матиас Руст получава лиценз за пилотиране няколко месеца преди събитията в Хамбурския аероклуб. На 13 май 1987 година той излита от летището в немския град Ютерзен с нает от аероклуба самолет. В следващите две седмици той посещава Шетландските острови, Вагар (Фарьорски острови), Истландия, Берген (Норвегия). На 28 май стига до Хелзинки. На летището заредил Чесната, проверил метеосводката и съобщил на диспечерите, че тръгва за Стокхолм. В първите 20 минути не се отклонявал от курса, но след това изключил радиостанцията, намалил височината на полета и обърнал към границата на СССР. Пресякъл я в град Кохтла-Ярве (в онзи момент Естонска ССР), където е имало коридор за полети на гражданската авиация. Руст пилотирал самолета с малка скорост и височина, така тежките изтребители не можели да го съпровождат постоянно. По същата причина той постоянно се появявал и изчезвал от екраните на радарите.
Към седем часа вечерта Матиас Руст стига до Москва. Той искал да кацне непосредствено на Червения площад, но това се оказало невъзможно. Затова, след като прави няколко кръга, каца на Големия Москворецки мост. Около час по-късно е арестуван.
На 2-ри септември 1987 година Руст застава пред съда, обвинен в нарушаване на авиационното законодателство, незаконно пресичане на съветската граница и хулиганство. Според следствието, опасното му кацане е застрашило живота на гражданите. Самият пилот заявява, че полетът му е „призив за мир“. На 4-ти септември Руст е осъден на четири години затвор, но лежи малко повече от година. На 3-ти август 1988 година той се връща във ФРГ, тъй като е амнистиран.
Последствията от полета за съветските военни са плачевни. Генсекът Михаил Горбачов организира чистка в редиците им. Разжалвани са дузина генерали и над двайсет висши офицери, повече от трийсет души са пенсионирани предсрочно. Постовете си напускат началникът на радиотехническите войски, командващият армията на ПВО и други. При това подполковник Карпец и майор Черних, непосредствено отговарящи за сектора на ПВО (въпреки, че първи забелязали нарушителя и докладвали за него), получават ефективни присъди – четири и пет години затвор.
По-късно много съветски и руски висши военни изказват алтернативни версии на случилото се. Основно, че полетът е провокация на западните служби. Проблемите със закона за Руст не приключват и след завръщането му от СССР. Нападнал млада жена с нож, защото отказала да излезе на среща с него. Откраднал пуловер от магазин. По-късно става индуист, работи като продавач на обувки, става играч на покер и преподавател по йога. През 2012 публикува книга със спомени за полета.