Хората винаги са търсели безсмъртието, а по-заможните от тях опитват "научни" методи поне да стигнат до време, когато то ще бъде възможно или като минимум животът ще бъде много продължителен. За най-добра възможност те смятат криоконсервацията - дълбоко замразяване на тялото и запазването му за далечното бъдеще. Целта на криоконсервацията е да запази телата в стабилно, консервирано състояние, докато бъде създадена необходимата медицинска технология. Хората са привлечени и от факта, че теоретично няма значение колко дълго ще стои тялото в това състояние, защото дори и да се забави технологията, те ще я дочакат. Тя обаче не е гаранция. Денис Ковалски, президент на Института по крионика, я описва като "пътуване с линейка до бъдеща болница, която може да съществува, а може и да не съществува", пише 24 часа. Но той гледа на тази област като на своеобразен залог на Паскал - ние определено ще умрем, така че, ако има дори слаб шанс за удължаване на живота чрез криоконсервация, няма какво да губим, съобщава списанието Discover.
Какво представлява методът
Когато някой, който иска да криоконсервира останките си, бъде обявен за мъртъв, медицински екип охлажда тялото с ледена вода. Те поддържат кислород в тъканите на тялото с помощта на изкуствено дишане и кислородни маски. Леденостуденото тяло се поставя в херметически затворен контейнер и се транспортира до центъра за криоконсервация. Там екипът поставя тялото на машина, подобна на сърдечно-белодробен байпас, която циркулира кръвта и поддържа кислорода. Те вкарват разтвор за витрификация, който действа като антифриз, за да не позволи на тъканите на тялото да се превърнат в ледени кристали, с надеждата да се сведат до минимум структурните увреждания. След това бавно охлаждат тялото до -195,5 градуса в камера за изпарения на течен азот. След като тялото е достатъчно студено, то се прехвърля в подобен на термос резервоар с течен азот, където ще остане до неизвестното бъдеще. Таксите на пациентите (около 28 000 долара на човек) поддържат фонда на института, за да може организацията да функционира. Телата ще чакат в тези резервоари, докато медицинските технологии, на теория, успеят да ги съживят.
Проблемите
Какви са обаче предизвикателствата, които тази бъдеща технология трябва да преодолее?
Няма какво да губим
Крионицистите като Ковалски са добре запознати с тези критики. Той твърди, че макар тези проблеми да са непреодолими за нас днес, те могат да бъдат решени в бъдеще. "Нямаш какво да губиш, а всичко можеш да спечелиш. Освен малко пари за застраховка живот. И за мен си заслужава. Дава ми спокойствие", казва Ковалски, който се е записал за криоконсервация, заедно със съпругата си и синовете си, "Дори и да не се получи, ние продължаваме да развиваме науката, да откриваме какво не работи. А ако се получи, о, Боже мой, току-що се натъкнахме на лекарство срещу смъртта, поне временно."