Тялото на млад мъж беше намерено във Врачанския балкан в тясна и дълбока над 80 метра пропаст, в която се предполага, че той е търсил, а и дори намерил златни накити. Това предполагат негови познати, които в сряда научиха за трагедията. Те твърдят, че момчето е търсило заровено злато и дори е открило такова, след което се е върнало с инструменти, за да го изкопае. Тогава е пропаднал и в пропастта. Тялото му беше открито след многочасова издирвателна операция. Мястото, където е загинал, е опасно.
Коварната пропаст, известна като Невестина дупка, на пръв поглед изглежда безобидна.
„Не предвещава нищо опасно, всъщност може би и това е подлъгало младежа, защото от мястото, то е много леснодостъпно, като се погледне, представлява една дупка, дълбока не повече от метър и половина – два“, обясни Станой Арабаджиев, ръководител на ПСС - отряд Враца.
На територията на природен парк "Врачански балкан" има над 500 пещери и пропасти, включително и необезопасени шахти от стари мини.
„Всяка една от пещерите и пропастите не може да бъде обезопасена, много от тях са в частни територии, освен това вече 15 години буксува Законът за пещерите, те всъщност де юре не съществуват, съществуват като точка, обозначена на терена“, Цветан Цветков, главен експерт в ПП "Врачански балкан". На практика, за държавата не съществуват и пещерните спасители, които се налага да реагират при инциденти, като този във Врачанския Балкан. „Една стотинка не се дава на тази организация и както ги виждате момчетата, с тази екипировка и неща, те са си бръкнали в джоба и вършат тази дейност“, обясни Орлин Атанасов от "Пещерно спасяване. Във връзка с вчерашния инцидент от дирекцията на парка казаха, че регламента за придвижване в Балкана най-често нарушават мотористи и иманяри.
Иван Шишман и Иван Срацимир
Едно от популярните „царски места“ във Врачанско, което носи фолклорния спомен за последните български царе на славна България, е Черепишкият манастир край река Искър, разказва Калина Тодорова в kartanavremeto-vratsa.org, Из „Топонимия на Природен парк Врачански Балкан”, 2014. Местната наративна традиция обвързва и недалечния Бистрешки манастир с темата. Многобройни са преданията и легендите, в които се разказва за скритите съкровища в манастира и пещерите наоколо. Особено популярни през 30-те и 40-те години на ХХ в. са преданията за скритото там съкровище на цар Иван Шишман, което е „шест товара имане“ (в. „Читал. дело“, 1937). Казват, че то и до днес не е намерено. Други легенди разказват, че наблизо била монетарницата (тарпаната) на последния български цар, а самият манастир „е от края на Второто българско царство – царски манастир, вероятно на Шишмана“ (в. „Читал. дело“, 1941, 1942). Те са част от изключително богат цикъл с предания и легенди от Врачанско, в които се проследява съдбата на царската съкровищница на Шишмановци и техните последни, отчаяни битки с турците в центъра на който стоят текстовете, отнасящи се до Черепишкия манастир.
Радан войвода. Легендарният защитник на Вратица
Хората от планината са запазили жив спомена за смели българи юнаци, които дръзвали да застанат срещу нашествениците. Радан войвода със своята войска храбро отбранявал прохода Вратцата, но когато „се довършили момците му и останал сам“, убил едничката си дъщеря, за да я спаси от поругаване и робия и сам намерил смъртта си. Кървавата скала – така вратичани нарекли скалата в подножието на прохода Вратцата, попила в ония размирни години кръвта на последния им защитник Радан войвода и неговата щерка Велика (Великината кръв). Легендите и преданията са с локално разпространение, но са познати в различни варианти, отнасящи се дори до различни исторически периоди – византийското робство, турското робство. Макар да интерпретират широко разпространен в българския фолклор мотив, те имат силно присъствие в местната наративна традиция и „преминават“ оттам и в художествената литература още преди столетие.
Христо Ботев и „белите комити“
Разглеждани като един цикъл, песните, преданията и легендите, посветени на Христо Ботев и Ботевата чета описват пътя на героите от Козлодуй до Врачанския балкан, а много от тях проследяват и отделни събития след това. Подробно са отразени слизането на четата на Козлодуйски бряг, боят на Милин камък, боевете във Врачанския балкан, смъртта на Войводата, боят при Рашов дол. Цикълът е поместен и проблематизиран от нас в сборника „Ботьов си поведе белите комити…“ (2008), затова тук само ще припомним някои основни моменти: на първо място това е значителният брой легенди и предания, отнасящи се до конкретни местности във Врачанския балкан, свързани с преминаването на четата и „пътеките на спасението“ след смъртта на Войводата. Повече от столетие наративната традиция е жива – местните продължават да показват пътеки, скали и пещери и да разказват за връзката им с героите от далечната 1876 г. Впечатляваща е многовариантността на повечето от тях – за Ямата, за Вайо, за Черепишкия манастир и баба Илийца, за Мазневите кошари и много други – познати в много варианти, понякога дори противоречащи си.
Вълчан Войвода и скритото имане в Балкана…
Легендите се отнасят до местности най-вече в района на Котля, някои дори са описани в пътеписите на Димитър Осинин и в иманярския фолклор. Те също се знаят и днес -теренни записи от Горно Озирово и разкази на планинари ги „съживяват“ и в нашия архив.