Интересът към българските антични предмети и съкровища сред колекционери в САЩ става все по-голям. Това отчитат от ГДБОП и от Главна дирекция „Национална полиция“. Причината е, че нумизматите и колекционерите все повече се прехласват по българската история, която се преплита с тази на почти цяла Европа. Докато в Гърция обаче има строги закони и тежки наказания за износа на антични предмети от земите им, то в България не е така. Иманярите често се разминават с условна присъда или дори само с глоба.
Как обаче ценните предмети стигат до колекционерите в САЩ?
Само преди по-малко от месец посолството на Съединените щати в България оповести
връщането на древен шлем
конфискуван от колекционер в Манхатън
Той е предаден на родните власти. „Приветствам връщането на този безценен артефакт в България. Оценявам високо усилията на правоприлагащите органи на Съединените щати и България, които направиха това възможно“, заяви посланикът на САЩ в България Херо Мустафа. „Правителството на САЩ е силно ангажирано в работата със своите български партньори за защита и опазване на богатото минало на България в рамките на CPAIG чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство и други програми“, допълни тя. Смята се, че върнатият шлем е бил на Филип Македонски и датира от 400-300 пр.н.е. Оценен е на
приблизително 200 000 долара
От посолството съобщават, че колекционерът го е купил нелегално. Как обаче е стигнал до САЩ? „Иманярите в България нямат интерес на продават на територията на страната. Те изнасят артефактите основно за САЩ, където има голям интерес, особено в последно време. Това обаче не е лесна работа“, обясниха от ГДНП пред BG VOICE. Схемата била следната – иманярите продават намерените или откраднати антики на български дилъри на артефакти. Те от своя страна имат стройно изградени канали, в които участва шофьори на автобуси и камиони, които пътуват основно за Германия. Те изнасят в малки количества антиките, след което друг дилър ги поема и ги регистрира на името основно на
подставени лица от Италия и Швейцария
Вече регистрираният артефакт се предлага в аукционни къщи, където спокойно се купува от американски колекционери, които съвсем легално се сдобиват с него. Смята се, че за последните 20 години по тази схема са продадени артефакти за стотици милиони долари. Немалка част от тях е и върната обратно в България, особено след като през 2014 година беше подписано споразумение между страната ни и САЩ подобни предмети да бъдат връщани. Така хиляди антични монети се озоваха обратно в България, след като службите в Америка ги откриха в частни колекции.
Американското посолство отпуска $80 000 за опазване на българското културно наследство
Посолството на САЩ обяви преди дни отпускането на субсидия за изпълнение на Споразумението за културно наследство (CPAIG) на стойност 80 000 долара. Целта на финансовата помощ е създаването на пилотен дигитален регистър, чрез който да се предотврати нелегалният трафик на български антики. Според условията на това финансиране Българската комисия „Фулбрайт“, в партньорство с Фондация „Балканско наследство“, Главна дирекция „Национална полиция“, Националния археологически музей към Българската академия на науките (БАН) и Регионалния исторически музей – Пазарджик, ще работят за предотвратяване на увеличаващия се риск от кражби на антики от българските музейни колекции. Проектът носи името „Български музейни колекции в риск: дигитализация и опазване“. Чрез него ще бъде създаден инструментариум за превенция на кражби, включващ: средства за оценка на риска за идентифициране на застрашени артефакти; система за споделяне на данни между музеите; и регистър на артефакти, които са били обект на трафик и са върнати в българските музеи. Върху създаването на тези инструменти ще работят различни експертни групи, които след това ще обучат музейните и полицейските служители в начините на прилагането им. България и Съединените щати от дълго време работят заедно за опазването на българското културно наследство чрез професионален обмен, обучения, партньорство между правоприлагащите органи и проекти за реставрация. Сътрудничеството в тази сфера бе засилено чрез подписването на Двустранен меморандум за разбирателство за защита на българското културно наследство през 2014 г., който беше подновен през 2019 г. Посредством различни програми, например Посланическия фонд за опазване на културното наследство, Посолството на САЩ в България е подпомогнало с над 1.8 милиона лева запазването и защитата на някои от най-древните и застрашени културни забележителности в България.