Лапсус на президента Джо Байдън по време на срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) в Пномпен се превърна в медийна новина. "Бих искал да благодаря на премиера за лидерската роля, която играе Колумбия като председател на АСЕАН", заяви Байдън при откриването на срещата на върха на АСЕАН в камбоджанската столица, седнал до премиера на Камбоджа Хун Сен. Всъщност Камбоджа е ротационен председател на АСЕАН, а Колумбия дори не членува в групата, предвид факта че част от съвсем друг географски регион на света. Изглежда, че Колумбия по някаква причина не излиза от мислите на Байдън, защото той допусна същия лапсус, когато говори пред журналисти, преди да потегли за Камбоджа, откъдето започна обиколката му в Азия за участие в три срещи на върха. "Потеглям за Колумбия", заяви той, но после бързо се коригира.

Лапсусът припомни и още по-сериозен гаф на вицепрезидентката Камала Харис.

По време на визита на демилитаризираната зона, разделяща Северна от Южна Корея, тя заяви, че САЩ имат съюз със Северна Корея и това е един силен и траен съюз, припомня Франс прес.

По време на форума Байдън настоя пред Камбоджа да освободи американо-камбоджанската активистка Теари Сенг, която неотдавна беше осъдена на 6 години затвор за държавна измяна. Байдън повдигна въпроса на срещата си с камбоджанския премиер Хун Сен в кулоарите на форума на върха на държавите от Югоизточна Азия АСЕОАН в Пномпен. Според съобщение на Белия дом, публикувано след тази среща, Байдън е поискал освобождаването на активисти,

задържани по политически причини, сред които е и Теари Сенг.

Въдворена в затвор в Преах Вихеар, в северната част на страната, Теари Чан Сенг започна в понеделник седемдневна гладна стачка, за да протестира срещу условията, в които се намира след задържането си.

Адвокатка и активистка, дългогодишен критик на Хун Сен – силния човек в Камбоджа от 1985 г. насам, Теари Сенг се надява така да издейства да я преместят в затвора Прей Сар в столицата Пномпен. Хун Сен, който е бивш боец от „Червените кхмери“, е един от лидерите, които са били най-дълго на власт в целия свят. След парламентарните избори през 2018 г., на които неговата партия спечели всички места в законодателния орган – резултати, които са силно оспорвани, режимът разшири арестите и наказателните процедури срещу всеки, изразяващ несъгласие. Следващите общи избори трябва да се произведат през юли 2023 г. 70-годишният Хун Сен ще се кандидатира за нов мандат. Той иска големият му син Хун Манет един ден да поеме управлението, но не казва кога.