Когато става дума за бърза, шумна и много красива кола, значи става дума за Ferrari. Не съществува друга марка автомобили, създадена неотдавна заради войните във Формула 1 и заемаща толкова голямо място в сърцата и умовете на хората. Това е последното им творение. Хиперколата La Ferrari, което на италиaнски означава Ферари. Тоест Ферари Ферари.
Наследник на висшата класа коли като Enzo, F50, F40. Ще се направят 499 броя, като в момента има кастинг, на който от компаниятa си избират на кой от 700-те кандидата да го продадат. 201 от тях ще бъдат прецакани, а останалите ще получат машината точно по-едно и също време.
Но зашеметяващата информация тепърва предстои. Моля, станете прави.
Ла Двигателят: 6,3-литров, атмосферен V12, развъртащ се до 9250 об/мин, централно разположен (точно зад седалките) и развиващ мощност от цели 800 конски сили! Но почакайте, това не е всичко. За да са в крак с времето, наглите италианци слагат един електромотор, за да превърнат LaFerrari в хибрид (нещо като зомби Prius), и така добавят още 163 коня. Това означава ла 963 конски сили и 900Нм въртящ момент. Чисто и просто това е същата HY-KERS система, направена от същите тези хора, правещи отбора на Scuderia Ferrari във Формула 1. Системата намалява вредните емисии с 40%. Хм.
Динамичните характеристики са още по-впечатляващи. Прави 100 км/ч за по-малко от 3 секунди, 200 км/ч за още толкова, и 300 км/ч за 15 секунди. И така до... всъщност никой не знае точно до колко. Това ще стане ясно само след като изпробват колата на скоростната отсечка. Знае се само, че е над 350 км/ч. Или иначе казано, ако Иран и Северна Корея едновременно изстрелят ядрените си ракети към Западното крайбрежие, хората с LaFerrari ще могат да стигнат до Източното крайбрежие и да избегнат ударната вълна без проблем.
Освен скорост и мощност в LaFerrari има много наука. Вратите и други важни части от конструкцията са от същия високоякостен карбон тип Т1000, от който се правят болидите от Формула 1, имащ много голяма ударопоемаща способност и можещ да запази човешки живот далеч пред алуминия например.
Литиево-йонната батерия за електрическия двигател е поставена в кевларен корпус, точно под седалките. Знаете, че бронежилетките на войниците също се правят от кевлар. Та именно този материал държи настрана топлината или евентуално подпалване на 60-килограмовата батерия.
Забравих да добавя, че тази хибридна система няма за цел по някое време да изключи бензиновия двигател и вие да си карате бежшумно на ток. От Ferrari казват, че електрически режим е немислим, тъй като едно от най-важните неща при марката е звукът от двигателя. Точка.
В интериора се отличават големият оборотомер, поставен точно в средата, воланът тип Ф1 и уникално красивите, обвити в кожа карбонови корита, наречени седалки. Последните са директно закрепени за карбоновия монокок на колата и нямат право да мърдат напред-назад. Т.е. съветите ми за правилно нагласяне на седалката от миналия брой отиват по дяволите. Но почакайте, седалката е точно нагласена! В случай че някой има по-къси крака и ръце, то знайте, че воланът и педалите се местят достатъчно.
Отвън нещата изглеждат още по-зашеметяващо. Това ще си го прецените сами, но ще добавя, че задницата е уникална. Има и регулиращ се заден спойлер (част от целия сложен аеропакет). Също и най-доброто от карбон-керамичните спирачки на Brembo и специални гуми Pirelli P Zero.Италиански спирачки с италиански гуми в италианска кола. La Ferrari, Ла Кеф.