Глобалното затопляне може да доведе по-често до отменени или закъснели полети и да съсипе почивките на милиони хора по света. За да може да излети, самолетът набира висока скорост по пистата. Така избутва околния въздух, който пък от своя страна противодейства, което помага на машината да се издигне. Високите температури при все по-зачестяващите горещи вълни обаче разреждат въздуха. Изчислено е, че издигането с помощта на атмосферата намалява с 1% на всеки 3 градуса повишение на температурата.
да се вдигнат над земята
Няма универсална формула за пределна или допустима температура за излитане, защото наситеността на въздуха зависи и от надморската височина. От значение е и дължината на пистата. Ако например при температура на въздуха от 20 градуса даден самолет има нужда от 2 км писта, за да се издигне, то при 40 градуса ще има нужда от 2,5 км писта, обяснява пред CNN Пол Уилямс, професор по атмосферни науки към Университета в Рединг. Той и екипът му са проучили данните от 10 летища в Гърция за няколко десетилетия назад. Те са избрани, защото са малки, с къси писти, и са на горещи места. Изследването показва, че за всяко десетилетие от 70-те години на миналия век насам затоплянето на въздуха на летищата е с 0,75 градуса. Паралелно с това се наблюдава намаление с 2,3 възела на насрещния вятър на пистите, който също помага за излитане.
да се удвоят в следващите 30 г.
Една от възможностите е в най-топлите месеци на местата, където температурите могат да стигнат стойности, които да затруднят излитането, да са с нови графици. Това вече се прави в горещи райони като Близкия изток - излитанията се насрочват рано сутрин и късно вечер. Вероятно е да се наложи и да се ползват по-леки самолети. Опция е и удължаването на пистите, което обаче не е възможно навсякъде.