Куба и Русия възнамеряват да осъществят по-тясно "военно-техническо" сътрудничество, заяви правителственият говорител на комунистическия остров, предаде АФП.
Планът е бил обсъден по време на посещението във вторник на министъра на въоръжените сили Алваро Лопес Миера в Москва, където той се срещна с колегата си Сергей Шойгу.
Шойгу е казал на Лопес Миера, че "Русия планира да разработи съвместно с Куба редица проекти във военно-техническата област".
Москва се опитва да представи завръщането към обичайното всекидневие, след като през уикенда Шойгу стана мишена на неуспешен метеж на руската наемническа група "Вагнер".
Тъй като Русия е все по-изолирана след нахлуването в Украйна през 2022 г., отношенията с Куба се активизираха с двустранни проекти и посещения между висши служители.
Москва и Хавана бяха в центъра на глобална ядрена тревога през 1962 г., когато Съветският съюз разположи ракети на острова, предизвиквайки заплахи за нападение от страна на Съединените щати в близост.
Оръжията бяха изтеглени и кризата беше предотвратена.
След като Русия нахлу в съседната страна, президентът на САЩ Джо Байдън предупреди, че за "първи път след Кубинската криза имаме пряка заплаха от използване на ядрени оръжия".
Куба, която е под американско ембарго от 1962 г., е изправена пред най-тежката си икономическа криза от три десетилетия насам и наскоро получи пратка руски петрол, за да облекчи смазващия недостиг на гориво на острова.
Президентът на Куба Мигел Диас-Канел увери Русия в "безусловната подкрепа на Куба" в нейния "сблъсък със Запада" относно Украйна.
Пътуването на Лопес Миера, което не беше обявено предварително, се състоя само няколко дни след като кубинският министър-председател Мануел Мареро приключи 11-дневното си официално посещение в Русия, по време на което обсъди сътрудничеството в областта на енергетиката, туризма и транспорта.
Мареро се срещна с президента Владимир Путин, както и с други висши служители.
Според уебсайта на руското президентство Путин е казал на Мареро, че "ще направим всичко възможно икономическото ни взаимодействие да помогне за преодоляване на тези трудности, наложени отвън", визирайки "незаконните санкции" срещу Хавана.
Тъй като Куба търси приятели, откакто Вашингтон засили санкциите при тогавашния президент Доналд Тръмп, тя започна да взаимодейства и с Китай.
Вестник "Уолстрийт джърнъл" съобщи, че Хавана преговаря с Китай за създаване на съвместен център за военно обучение на острова, а Белият дом заяви, че Китай от години разполага с разузнавателно звено в Куба.