Конституционния съд обяви единодушно за противоконституционно отстраняването на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов от Народното събрание през април тази година. На заседанието са присъствали 10 конституционни съдии, като мотивите за решението все още не са публикувани.

Делото в КС беше образувано по искането на депутати от "Продължаваме промяната" – "Демократична България" (ПП-ДБ), според които решението на Народното събрание за предсрочно прекратяване правомощията на Михайлов от 17 април противоречи с принципа на правовата държава и на разделението на властите. Те се аргументираха с това, че Народното събрание е отстранило Михайлов при оттеглена от него оставка и по този начин парламентът е нарушил принципа на правовата държава, на законноста и на разделение на властите, пише Медиапул.

Станимир Михайлов беше изненадващо отстранен като управител на НЗОК в един от последните работни дни на 49-тото Народно събрание с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП и с подкрепата на "Възраждане" при вкарването на точката в дневния ред на парламента.

Оставката на Михайлов бе гласувана, въпреки че часове по-рано той оттегли депозираната си няколко месеца преди това оставка в деловодството на парламента.

Координираната акция по отстраняването на Михайлов, който беше предложен за поста от ПП-ДБ, целеше начело на НЗОК да застане предложеният от ГЕРБ подуправител на институцията Момчил Мавров, който и до момента изпълнява длъжността управител.  Самият Мавров, който също беше с депозирана в НС оставка от декември миналата година, е бил предупреден ден по-рано да я оттегли и така той пое управлението на НЗОК.

Станимир Михайлов също оттегли своята оставка и лично декларира, че повече не желае да бъде освободен, но въпреки това бе събрано необходимото мнозинство за отстраняването му от поста.

Какво следва

"Първо трябва да бъдат оповестени мотивите на съда, след което решението да бъде обнародвано в Държавен вестник и тогава ще влезе в сила. Това връща автоматично г-н Михайлов като управител на НЗОК, без да са необходими последващи действия от страна на Народното събрание", обясни пред Mediapool юристът Васил Пандов, който е един от вносителите на жалбата пред КС срещу остраняването на Михайлов.

Пандов каза, че след обнародването на решението сега изпълняващият длъжността управител Момчил Мавров повече няма да има правно основание да изпълнява тези функции при наличието на действащ управител в лицето на Станимир Михайлов. В случай, че има опит Михайлов да не бъде допуснат като управител на НЗОК, това, по думите на Пандов, би създало опасен прецедент. Причината е, че всеки месец НЗОК извършва разплащания за стотици милиони левове с договорните си партньори, които могат да се окажат незаконосъобразни в случай, че при действащ управител институцията продължи да се управлява от изпълняващия длъжността. 

От друга страна възможностите на Народното събрание да отстрани отново Михайлов са силно ограничени предвид започващата изборна кампания. Според ЗЗО оставката на управителя на НЗОК може да бъде гласувана в случай на подадена оставка (каквато в момента няма) или системно нарушаване на неговите задължения, за което е нужно да се представят доказателства.