Джордж Йоргенсен като войник в американската армия
Тези дни се навършиха 60 години от първата операция по смяна на пола. Това е и операцията, призната от Световната здравна организация като първа, при която се е провела хормонална терапия. "Бивш войник стана красива блондинка", пише навремето един от US вестниците. Скромният жител на Ню Йорк Джордж Йоргенсен шокира цялата страна, след като се върна от екскурзия в Дания, но не като Джордж, а като красивата Кристина. Когато стройната 27-годишна блондинка, загърната в шуба, излезе от самолета на нюйоркското летище, в нейното лице, пък и в тяло, бе трудно да познаеш онзи срамежлив младеж, който само допреди месец бе тази жена.
В началото бе Джордж
Джордж Йоргенсен израства в задружно семейство като щастливо дете. Когато става юноша, започва да разбира, че живее в неправилно тяло. "На фотографиите от тези години Йоргенсен изглежда като гей, който има огромни проблеми", разказва датският лекар и кинодокументалист Тейт Ритцау, който се е запознал с Кристин Йоргенсен през 80-те години, когато снима филм за нея. "Младият Йоргенсен никога не се считаше за хомосексуалист. Той чувстваше себе си като жена, оказала се в мъжко тяло", разказва г-н Ритцау. В своята автобиография Кристина Йоргенсен пише, че е усещала влечение към мъжете още когато е била Джордж. Само че всеки път, когато е получавала предложения от мъже, тя не се чувствала комфортно. В края на 40-те години, докато служи в US армията, Джордж попада на вестникарска статия, която разказва за датския хирург Кристиян Хамбургер, който правел експерименти, свързани с терапия на пола. У Йоргенсен започва да блещука надежда, че Хамбургер може да му помогне да реши своя проблем. Родителите му са родом от Дания, поради което никой не подозира нищо, когато през 50-те години той, без да спомене на когото и да било за своите истински намерения, се отправя към Копенхаген.
"Аз бях малко нервна, защото твърде много хора твърдяха, че съм си загубила ума", спомня си Кристина няколко години след трансформацията. Но пък доктор Хамбургер не приема нещата по този начин. Хирургът е първият лекар, поставил диагнозата "транссексуалност" в света. Именно на Йоргенсен.
Промяна в закона
Първата крачка към превръщането в жена е продължителен курс по приемане на женски хормони. Хамбургер предлага на Йоргенсен да признае сам пред себе си, че вече е момиче и да започне да се облича с женски дрехи. Докторът отбелязва промените у пациента си въз основа на това как му въздействат женските хормони. "В началото започнаха да се уголемяват млечните жлези, а после на олисялата глава на пациента се появи коса", разказва по-късно лекарят. Накрая цялото тяло се променя от мъжко в женско.
Йоргенсен също така е прегледан и от психолога Георг Старап, който признава, че пациентът действително е убеден в необходимостта от хирургическа намеса за смяна на пола. Но най-напред е било нужно да се уговори датското правителство да промени закона, забраняващ кастрацията. Старап успява да направи това и Йоргенсен бил подложен на първата от серия операции, които трябвало да сменят неговите полови органи от мъжки в женски.
Без подробности
Какво точно е направено остава тайна, но може да се предполага, че Хамбургер и неговите асистенти са следвали методика, разработена от група хирурзи няколко десетилетия по-рано. Първият съвременен опит за операция по смяна на пола вероятно се е състоял в Берлин през 30-те години. Пациентката е била някоя си Лили Елбе. Поне така разказват немски лекари, натъкнали се на стари архиви. По онова време е било немислимо за който и да е вестник в обхванатата от нацизма Германия дори да помисли да пише на подобна тематика. Трансформацията се оказала неуспешна. Елбе починала след последната операция. Но записките, направени по време на експеримента, помагат на датските лекари. Сега при операция за смяна на пола се премахва половият член, формира се влагалище, по чиито стени се влагат нервните окончания от половия член. Методиката е разработена няколко години след трансформацията на Кристина Йоргенсен. Самата тя отказва да обсъжда подробности за своята нова анатомия. А в интервютата на зададен конкретен въпрос обяснява нещата най-общо. "Всеки човек в една или друга степен принадлежи към един от двата пола. Аз съм повече жена, отколкото мъж. Разбира се, никога няма да мога да имам деца, но това не означава, че не мога да имам естествен полов акт. Сега съм като жена, преминала през хистеректомия (отстраняване на матката - б. а.)", казва тя през 1958 година.
Семейството
След като приключва трансформацията, Кристина написва на родителите си в Ню Йорк: "Природата беше допуснала грешка, която сега е поправена. Аз станах ваша дъщеря." Семейството й подкрепя това нейно решение.
При завръщането си в САЩ Йоргенсен е посрещната с любопитство и уважение както от страна на журналистите, така и от обществеността. Враждебността е сравнително малко. Приема я и Холивуд. Договори с театри и киностудии следват един след друг. Канят я на най-блестящите вечерни балове. А скандинавското общество в Ню Йорк дори й връчва титлата "Жена на годината".
През 60-те и 70-те години тя обикаля цяла Америка, гастролирайки със собствено шоу.
Сексуална революция
Личният й живот обаче се оказва не така успешен. Първото й сериозно гадже я зарязва малко след годежа. С второто почти стига до брак, но чиновниците отказват да регистрират брака, когато виждат свидетелството й за раждане, издадено на името на Джордж. "Все още не съм намерила своето момче", казва тя по това време на любопитните журналисти. Лекарят кинодокументалист Тейт Ритцау смята, че като цяло Кристина е била позитивна, макар и твърде самотна. "Имала е върхове и падения и като че ли понякога са се появявали и проблеми с алкохола. Но все пак е била откровен човек и - както ми сподели веднъж - нейната най-добра приятелка - това е самата тя", спомня си той.
Йоргенсен умира от рак през 1989 година на 62 г. Малко преди смъртта си тя се връща в Дания, за да се срещне с лекаря, помогнал й да смени своя пол. Пред журналистите тя казва: "Ние не започнахме сексуална революция, но мисля, че доста я пришпорихме."