Криптокралицата Ружа Игнатова, създателка на разследваната като пирамида OneCoin, е строила имение в Дубай и купувала бижута на единична стойност над 1 млн. долара. Това става ясно от показанията на брат й Константин Игнатов пред съда в Ню Йорк, където преди дни той сключи споразумение с властите в опит да намали присъдата си. Игнатов бе задържан в САЩ през март и очаква делото си в ареста в Манхатън. Тази седмица започна друго дело, свързано с криптовалутата, която според американското обвинение е пирамида, ощетила хората по цял свят с над 4 млрд. долара. По другото дело обвиняем в пране на пари и банкова измама в полза на OneCoin е американският адвокат Марк Скот, а като свидетел на щатските прокурори се е явил Константин Игнатов. На продължаващия ден по-късно разпит признава, че е знаел, че участва в престъпна схема и че е лъгал при първоначалните си разпити, защото

се е страхувал, че ще влезе в затвора

Според Игнатов сестра му лично е спечелила над 500 млн. долара от OneCoin, преди да изчезне, а освен известните й покупки на имоти и яхта той обяснява, че тя е купила огромно имение за съпруга си във Франкфурт, както и че е строила имение в Дубай. А също и че е пазарувала бижута на единична стойност над 1 млн. долара. Новината и детайлите бяха съобщени от независимия журналист Матю Ръсел Лий, който отразява процеса в Twitter и през сайта си Inner City Press. Според неговия репортаж Игнатов е в затворнически дрехи и отговаря на въпросите на прокурорите, като предстои да бъде разпитан и от адвокатите на Скот.

Игнатов беше обвинен в сговор за извършване на измама, като освен устното признание вероятно има и подписано споразумение с прокуратурата да сътрудничи. Лий е поискал от обвинителите документа, но досега не му е представен. По време на делото Игнатов е разкрил подробности около изчезването на Ружа Игнатова, чието местонахождение все още не е ясно. По думите на Константин Игнатов сестра му живеела в София, преди да изчезне. Те разговаряли относно критиците на OneCoin, които сестра му наричала „хейтъри“. Игнатов твърди, че сестра му го помолила да й закупи билети за Виена и след това за Атина. Мъжът разкрива, че не е разговарял със сестра си от нейното изчезване.

Той наел и частен детектив

да я открие, но без успех. Още през октомври Игнатов е подписал сделка, която се оповестява чак сега. Съгласявайки се с условията на обвинителите, Игнатов няма да получи други обвинения. Според официалните документи данните, които Игнатов е предоставил, „представляват заплаха за здравето и живота му от трети лица“. Документите сочат още, че е възможно той да бъде включен в американската „Защита на свидетели“ и да смени самоличността си. Константин Игнатов все още няма присъда, но го грозят до 90 години затвор заради неговото участие в измамата. Междувременно стана ясно, че в мрежите на българската криптокралица е паднал и синът на президента Джордж Буш-старши – Нийл Буш. Той е взел $300 000 от Ружа Игнатова, стана ясно от показанията на адвокат Марк Скот. Според Скот Нийл Буш е взел парите, за да уреди среща на Ружа Игнатова с китайски предприемач, за когото той работел. Китаецът е трябвало да инвестира в криптовалутата на българката OneCoin. Присъствието на Буш е щяло да гарантира сигурност на сделката. По-късно Нийл се свързва с агенти на ФБР, които разследват схемата, и дава показания, тъй като е бил член на борда на директорите на китайската компания, която е трябвало да получи $60 млн. от OneCoin. Той обяснил, че не очаквал, че сделката е измамна. Идеята на инвестицията била китайската компания да извърши с парите сделка с петрол в Мадагаскар. От сделката

Нийл Буш щял да получи 10 процента

стига собственикът на китайската компания да може да продаде криптовалутата. През юни тази година адвокатите на Константин Игнатов поискаха от съда да бъде пуснат под гаранция. Предложението към съда беше братът на криптокралицата да наеме жилище в Ню Йорк, което да обитава с приятелката си. То да бъде охранявано денонощно от посочен от властите въоръжен екип, който ще има право да използва сила, в случай че Игнатов реши да напуска имота без разрешение. В предложението си Игнатов се съгласяваше, че ще бъде под домашен арест, при който до него да се допускат само одобрени посетители, да няма контакт със служители на OneCoin, с другите обвиняеми по делото без присъствието на адвокати, нито с известни жертви или свидетели. Други условия бяха да не ползва телефон, интернет и компютър, освен за да се запознава с материали по делото и да си подготвя защитата. Освен това Игнатов се ангажираше да предаде паспорта си, да бъде следен с електронна гривна и по всяко време жилището му да може да бъде претърсвано. Към това се добавяха и 20 млн. долара гаранция. Според становището на прокурорите обаче не само при тези, а и при никакви условия не може да има достатъчно сигурност, че обвиняемият ще се яви пред съда и че обществото ще е защитено.


Печалби за милиарди евро

Ружа Игнатова е имала приходи и печалба за милиарди евро само в рамките на година. Това стана ясно от подробни доклади на американските прокурори по делото срещу нея. През 2015 г. Ружа Игнатова за пръв път навлезе по-осезаемо в публичното пространство с пищни партита и скъпи придобивки на емблематични сгради в София. Ресторант „Крим“ на ул. „Славянска“ беше купен от контролирана от нея офшорка за 4.2 млн. евро, а къщата на Моллов срещу парламента – за 5 млн. евро. Към тези придобивки могат да се добавят централата на компанията на пл. „Славейков“, имение в Созопол и луксозна яхта, паркирана на марината в морския град. Космическият оборот на OneCoin са пари, привлечени основно чрез продажба на „образователни пакети“ на милиони души от цял свят. Тези пакети съдържат различни количества жетони, позволяващи да се участва в копаенето на onecoin, а също и обещават доходи от бонусна схема при привличането на нови членове, закупили нови пакети – неща, които карат американските прокурори в прав текст да нарекат OneCoin пирамида.


Инвеститорка в САЩ ще съди OneCoin

Бивша инвеститорка в САЩ ще съди компанията OneCoin. Кристин Граблис, която за първи път е инвестирала в измамната дигитална валута, ще търси компенсация за своите загуби в размер на 130 000 долара от вложенията си в дружеството, става ясно от няколко новинарски съобщения. Делото бе заведено в Манхатън на 7 май Американските прокурори твърдят, че OneCoin няма реална стойност, не предлага на инвеститорите начин да проследят вложените пари и с нея на практика не може да се купи нищо. Схемата действала като маркетингова мрежа, в която членовете получавали комисиони за привличането на нови членове, купуващи пакети от криптовалутата. Издирването на Ружа Игнатова продължава. Срещу нея в САЩ има повдигнати 4 обвинения и ако бъде призната за виновна по тях, може да получи присъда до 65 г. затвор.