Миналият уикенд цели 433 души спечелиха джакпота в държавната лотария на Филипините с поредица от числа, кратни на 9, поделяйки си 236 милиона песо - около 4 милиона щатски долара. Това доведе до призиви на опозицията за разследване как може да се получи този на пръв поглед "подозрителен" резултат. Всеки, който закупи лотариен билет, избира шест числа между 1 и 55. Печелившата последователност на джакпота се тегли на случаен принцип. Фишът печели джакпота, ако шестте числа в него съвпадат с шестте изтеглени числа.
Всеки фиш има шанс 1 към 28 989 675 да спечели джакпота.
Стивън Уудкок, доцент по математика от Технологичния университет Сидни, обяснява, че фактът толкова много хора да улучат числата не е толкова странен, обосновавайки се с теорията на вероятностите и човешката психология в статия, публикувана в The Conversation. "Без да знаем колко фиша са били действително продадени, не можем да знаем точната вероятност да се получат 433 печеливши.
В целия свят ясно се вижда, че някои комбинации са значително по-популярни от други.
Ето защо някои специалисти препоръчват да се използва генератор на случайни числа при попълване на фиша. Макар че това няма да увеличи шанса ви да уцелите печелившите числа, може да намали вероятността да се наложи да делите печалбата си с много други играчи, ако уцелите числата", допълва той. По-внимателно разглеждане на печелившите числа - 9, 18, 27, 36, 45 и 54 - може да даде известна представа за възможно обяснение. Тези от вас, които са обърнали внимание, когато са изучавали таблицата за умножение, ще разпознаят ясна закономерност във видимо случайно изтеглените числа - всички са кратни на 9.
И все пак много хора погрешно биха възприели последната последователност като по-вероятна за случаен избор.
Като цяло е доказано, че хората учудващо зле преценяват как би изглеждала поредица от наистина случайни числа. В едно проучване участниците са с повече от два пъти по-голяма вероятност да изберат нечетно число, отколкото четно, когато са помолени да измислят случайно число, което предполага, че някои числа могат да се "чувстват" по-случайни от други, въпреки очевидната абсурдност на това", допълва още математикът.