Искате да имате красива усмивка? Да пръскате чар с нея и да отваряте заключени врати? Ето няколко съвета как да я постигнете. Поне веднъж в годината е редно да дадете на зъболекаря възможността да помогне на здравето ви, като отстрани кариесите и зъбния камък, който е основна причина за оголването на зъбите и появата на опасния пародонтит. Останалото обаче е ваша грижа!

Правилно миене на зъбите

 

От детските години слушаме колко е важно редовно да си мием зъбите, и то в продължение на 3 минути. Невинаги обаче имаме възможност да го правим в забързаната утрин, а и тези 3 минути ни се струват цяла вечност. Разчитаме често на дъвките и ментовите бонбони, но те не могат да заменят доброто четкане на зъбите. Поставяйте четката под ъгъл от 45 градуса към зъбите на границата между тях и венците. Правете кръгообразни движения от венеца към зъбите, съветват експертите от rozali. Мийте първо горните и след това долните зъби. Зъбната плака се образува за няколко часа, така че е най-добре през деня да миете зъбите си три пъти.

 Идеалната четка

 

Тези, които вярват, че твърдата четка за зъби мие по-добре, грешат. Напротив, твърдите найлонови влакна могат лесно да наранят венците и да предизвикат възпалението им. Мека, среднотвърда или твърда – изборът зависи от индивидуалната чувствителност и от морфологията на челюстта. Но голямо значение има и начинът, по който си служите с четката. Сменяйте я на всеки три месеца, за да остане тя гъвкава и хигиенична. Електрическата четка е по-скъпа, но може да се използва по-дълго време. Нейните предимства са в това, че главичката й е по-малка и прониква лесно във всички ъгълчета, но преди всичко тя е много ефикасна срещу зъбната плака. При чувствителни венци, както и по време на някои лечебни зъболекарски процедури, употребата й може да се окаже неподходяща. Потърсете мнението на зъболекаря. За да не удължите прекалено много употребата на старата си четка за зъби, купувайте нова на всяка смяна на сезона.

Коя паста за зъби е най-добра?

Изборът е толкова голям, че често ни е трудно да се ориентираме. За чувствителни зъби – тези пасти са по-щадящи за емайла на зъбите и съдържат флуор, който по-бързо се закрепва на повърхността на зъбите. Освен това те активират микрокръвообращението и така подсилват емайла. Те са подходящи за вас, ако чувствате зъбите си „изтръпнали“ при контакт с топло и студено, кисело и сладко. Против зъбна плака и бактерии – тяхното прочистващо действие продължава няколко часа. Те хигиенизират устната кухина, като отстраняват ефикасно остатъците от храна, в които се развиват бактерии, и предотвратяват превръщането на захарите в киселини, а това води до образуване на кариеси. Тези пасти предпазват от пародонтит, подсилват зъбния емайл и действат върху зъбната плака. Много от тях съдържат калциев пероксид, който се бори с оцветяването на емайла. Калцият не достига, когато слюнката не е много обилна. Избелващи – те влияят главно на повърхността на зъбите, като я правят по-гладка и така тя отразява по-силно светлината. Имат абразивно /шлифоващо/ действие и затова трябва да се използват като допълнение, а не като основно почистващо средство, особено ако по зъбния емайл има пукнатини.

 Природни средства

Можете допълнително да помогнете на зъбите си, като консумирате храни, усилващи образуването на слюнка – моркови, целина, ябълка. В същото време е по-добре да избягвате червените плодове, кафето, чая и виното, ако искате да запазите зъбите си бели. Содата за хляб е отлично средство за почистване на зъбите, а и срещу лошия дъх под формата на гаргара – разтворете 1ч.л. в чаша вода и изплакнете устата си след хранене.

Правете като азиатците

Те първи са се сетили, че и езикът трябва да бъде почистван. Сега вече това е известно и на повечето европейци. Проблемът е, че може да се стигне до лек позив за повръщане, тъй като се активира естественият рефлекс. За да го преодолеете, първо намажете спокойно езика с малко паста за зъби с върха на показалеца – това ще отпусне мускулатурата му и постепенно ще го подготви за четкането. Допълнително можете да използвате:

  • копринен конец за зъби
  • специални четки за междузъбното пространство
  • антибактериални лосиони за изплакване