Само за последните 20 години в САЩ и Европа са извършени кражби на произведения на изкуството за милиарди долари. Ето и едни от най-големите удари, които са донесли не само финансови последици, а и необратими такива за ценителите на изкуството. Една от най-сериозните кражби е именно в САЩ. През 1990 г. от музея „Изабела Стюърт Гарднър“ в Бостън са откраднати 13 творби на обща стойност 500 милиона долара. 23 години по-късно кражбата е разкрита. На пресконференция в Бостън специалният агент на ФБР Ричард Делорие разказа, че крадците са част от престъпна групировка, която действа в Нова Англия и средноатлантическите щати на САЩ. В интерес на следствието, имената им не се съобщават. По данни на ФБР скоро след кражбата, извършена точно преди 23 години, картините и другите произведения на изкуството са били
изнесени от щатите Пенсилвания и Кънектикът
а преди около 16 години са предложени за продажба. Според ФБР не е изключено платна и предмети сега да се намират у хора, които нямат отношение към престъплението и дори не подозират, че картините са откраднати. Обирът в музея „Изабела Стюърт Гарднър“ е извършен на 18 март 1990 г. в 01,24 ч. Двама крадци, облечени като полицаи, карат охраната да им отвори и влизат в музея. Мнимите ченгета казват, че са получили сигнал и трябва да го проверят. В разрез с правилата, пазачите ги пускат. Маскираните завързват охранителите и прекарват в музея 81 минути. Обикалят залите и внимателно подбират произведения, към които не е включена алармена инсталация. Изнасят от музея 13 произведения: три платна на Рембранд, по едно на Мане и Вермеер, пет творби на Дега, една бронзова китайска чаша, бронзовия орел от върха на знамето на Наполеон. Най-скъпа от откраднатите картини е „Концерт“ на Вермеер (1658-1660). Според специалистите само нейната стойност надхвърля 250 милиона долара. По-младият крадец казал на пазачите, преди да си тръгне: „Кажете им, че ще се свържем с тях". Но никой не го е направил. Въпреки наградата от 5 млн. долара, обявена от музея, картините изчезват без следа. Обирът предизвиква купища хипотези за това кой би могъл да го е извършил. ФБР и частните детективи, наети от музея, тръгват по следи, водещи до
наркокартелите в Южна Америка
Ирландската републиканска армия, подземния свят в Япония и мафиотите в Бостън. Другата рекордна кражба на произведения на изкуството, оценена за над милиард долара, става в Германия преди по-малко от месец. Тогава от музея „Грюнес Гевьолбе“ в Дрезден, където се съхранява една от най-големите колекции от културни и исторически съкровища в света, са изнесени безценни експонати. Крадците изпускат ценности за над 500 000 долара, но пък си тръгват с доста по-ценни неща.
Ударите на Стария континент
Швеция, август 2018 г.
В дързък обир посред бял ден крадци проникнаха в катедрала в Швеция и задигнаха кралски регалии от 17-и век, оценени на 65 милиона шведски крони (7 милиона долара). Двете корони и кълбо по-късно бяха открити в кофа за боклук северно от Стокхолм. Двама мъже бяха обвинени и осъдени на затвор за кражбата.
Венеция, януари 2018 г.
Крадци задигнаха ценни индийски бижута, сред които брошка с 10-каратов диамант и обеци с 30-каратови диаманти, от прочутата колекция на катарския шейх Ал Тани, изложена в Двореца на дожите във Венеция. По-късно хърватската полиция задържа четирима заподозрени, за единия от които се предполагаше, че е свързан с няколко големи обира в Европа и т.нар. мултинационална банда „Розовата пантера“.
Берлин, март 2017 г.
Крадци проникнаха в музея „Боде“ на Острова на музеите в Берлин и задигнаха 100-килограмова златна монета на стойност 3,75 милиона евро, известна като „Голям кленов лист". Процесът срещу обвиняемите започна през януари 2019 г. От полицията допускат, че монетата е била претопена.
Париж, октомври 2016 г.
По време на Седмицата на модата в Париж крадци проникнаха в апартамента на Ким Кардашиян, завързаха риалити звездата и задигнаха бижута на стойност над 10 милиона долара. По случая бяха повдигнати обвинения срещу 10 души. Предполагаемият им главатар написа извинително писмо на Кардашиян от затвора. Риалити звездата впоследствие заяви, че след преживяното вече не се интересува толкова от материални неща.
Верона, Италия, ноември 2015 г.
Въоръжени крадци задигнаха 17 картини, сред които произведения от ренесансовия и бароковия периоди, оценени на приблизително 15 милиона евро. Творбите, сред които платна на Тинторето и Петер Паул Рубенс, впоследствие се появиха отново. Крадците бяха осъдени на 10 години затвор.
Кан, Франция, 2013 и 2015 г.
Кинофестивалът в Кан е известен не само със звездния си блясък, но е и своеобразен магнит за крадците. В рамките на проявата през 2015 г. от бутик на „Картие“ на булевард „Кроазет“ посред бял ден бяха задигнати бижута и часовници на стойност милиони долари. Две години по-рано от сейф в хотелска стая бяха откраднати бижута на „Шопар". Два месеца по-късно самотен въоръжен мъж извърши един от най-големите обири в историята, задигайки бижута на стойност 136 милиона долара от хотел „Карлтън“ в Кан.
Цюрих, Швейцария, февруари 2008 г.
Въоръжени мъже откраднаха четири маслени платна на стойност 180 милиона швейцарски франка (около 180,6 милиона долара) от колекцията на „Бюрле“, сред които творби на Клод Моне и Винсент ван Гог. Всички картини бяха намерени четири години по-късно. Крадците получиха до седем години затвор.
Осло, Норвегия, август 2004 г.
Въоръжени крадци проникнаха в Музея на Мунк и задигнаха версия на прочутата творба „Викът“ на художника, както и друга картина, „Мадона". Двете картини, оценени на 141 милиона долара, бяха намерени две години по-късно. Обирджиите бяха осъдени на няколко години затвор.
Шотландия, 2003 г.
Картина от Леонардо да Винчи, оценена на 65 милиона долара, беше открадната от замъка Дръмланриг в Шотландия. Творбата беше намерена четири години по-късно.
Берлин, Германия, април 2002 г.
Девет картини от прочути експресионисти, оценени на около 3,6 милиона евро, изчезнаха от музея „Брюке". Творбите, сред които произведения на Емил Нолде и Макс Пехщайн, бяха открити няколко седмици по-късно. Крадците получиха до 5,5 години затвор.