Държавният дълг на САЩ за първи път достигна 34 трилиона долара, съобщи Министерството на финансите.

Общият размер на неизплатения дълг на САЩ нарасна до 34,001 трилиона долара от предишния 33,911 трилиона долара ден по-рано, показва ежедневният доклад на министерството.

Това ще рече, че

държавният дълг е надхвърлил БВП,

който по данни на Министерството на търговията възлиза на 27,6 млрд. долара в края на септември.

В средата на миналата година влиятелният институт CBO, в който работят бивши служители на Централната банка на САЩ, Министерството на финансите и Конгреса, изчисли, че през 2023 г. държавният дълг на САЩ може да достигне 98% от БВП.

През 2022 г. по официални данни той възлиза на 97% от БВП, а през последните 30 години е бил средно 57%.

"До края на това десетилетие той трябва да нарасне до 107% и да надхвърли историческата стойност, а до 2053 г. ще достигне, според техните изчисления, 181% от БВП", сочат дългосрочните оценки на института, публикувани в края на юни.

"Такъв голям дълг ще забави икономическия растеж и ще увеличи лихвените плащания към чуждестранните притежатели на американски дълг и ще представлява значителен риск за фискалните и икономическите перспективи", предупреди CBO.

Американските законодатели се връщат на депутатските столове през следващата седмица, за да постигнат краен срок за договаряне на правителствените разходи през новата финансова година.

Ако не постигнат споразумение, много държавни органи отново ще бъдат заплашени от прекъсване на дейността си.

Сделката може да бъде затруднена от предстоящите президентски избори и избори за Конгрес.

Говорителят на Белия дом Майкъл Кикукава свърза нарастването на държавния дълг с намаляването на данъците през 2017 г. при президента републиканец Доналд Тръмп и републиканското мнозинство в Конгреса.