Гордостта на руските военноморски сили - ракетният крайцер „Москва“ - потъна в Черно море, след като е бил повреден по време на военната операция в Украйна, съобщи руското министерство на отбраната. „По време на буксировка... към пристанището на местоназначението корабът загуби равновесие поради повреди, получени в корпуса, тъй като избухна пожар след експлозия на боеприпаси. Предвид развълнуваното море, плавателният съд потъна“, цитира министерството държавната информационна агенция ТАСС. Украйна обаче заяви, че корабът е бил ударен при ракетна атака от „крилати ракети „Нептун“. „Москва“ потъна само седмица след като обкръжени украински войници на Змийския остров пожелаха: „Русский военный корабль, иди на**й!“ Крайцерът е обявен за флагман на руските военноморски сили. Той участва във войната в Грузия през 2008-а и в конфликта в Сирия през 2015-2016 година. На борда му са гостували държавни глави. Потъването му е един от
най-сериозните удари за Русия
от началото на войната. Още по време на Студената война „Москва“ - тогава все още с първоначалното си име „Слава“ - е флагманът на руския черноморски флот, припомня „Ди велт". Корабът е с дължина 186 метра и има екипаж от 476 моряци и 62-ма офицери. Спуснат е на вода през юли 1979 година в корабостроителницата „Николаев“ в тогавашна съветска Украйна. Смята се, че е въведен в експлоатация в края на 1982 година. Освен ракети „земя-земя“ и „земя-въздух“, артилерийски оръдия и торпеда, „Слава“ е пренасял и
ядрени бойни глави
След затоплянето на отношенията между Русия и Запада по времето на Горбачов през 1989 година американски учени получават възможността да се качат на борда му. Заедно със съветските си колеги те изследват радиацията на ядрена бойна глава на крилата ракета. Между 1990-а и 1999-а корабът е „в почивка“ и не се използва. Докато Съветският съюз се разпада, възниква независимата украинска държава, а руската икономика изпада в тежка криза, по кораба се извършват ремонтни работи. В крайна сметка той отново е пуснат на вода под името „Москва“.
Именно на „Слава“ е била планирана среща между Михаил Горбачов и Джордж Буш край Малта седмици след падането на Берлинската стена. Заради силния вятър обаче се налага двамата да разговарят на крайцера „Максим Горки“, закотвен на пристанището. Доста по-късно - през 2003 година - „Москва“ се намира край бреговете на Сардиния и на борда му се срещат Владимир Путин и Силвио Берлускони. Тогава Путин изтъква, че мястото, на което корабът е закотвен, показва нарастващото доверие между Русия и страните от НАТО.
След началото на войната в Украйна на 24 февруари „Москва“, който може да
носи 16 ракети с голям обсег
взе участие в офанзивата срещу Украйна. В руския черноморски флот служат около 25 000 души, информира „Тагесшау". Официално той не разполага с ядрени оръжия, но има възможности да изстрелва ракети с ядрен заряд. Извън крайцера „Москва“ флотът разполага със седем десантни кораба, шест подводници, пет корвети, три фрегати, шест патрулни кораба, ракетни катери и миночистачи.