Започна траурната служба по погребението на най-дълго управлявалия британски монарх Елизабет Втора. Около 2000 гости присъстват на службата. Тя се ръководи от главния свещеник на Уестминстър Дейвид Хойл.

Службата завършва с 2-минутно национално мълчание и националния химн.

Последното шествие ковчегът на монарха ще бъде транспортиран от Уестминстърското абатство до арката Уелингтън в Хайд парк в Лондон. После ковчегът на кралицата ще бъде откаран за церемония в параклиса "Сейнт Джордж" край замъка Уиндзор, на която ще присъстват 800 души, включително членове на кралското семейство и служители на кралския двор.

След това членовете на кралското семейство ще проведат частна погребална служба в мемориалния параклис "Крал Джордж VІ", където кралицата ще бъде погребана при покойния си съпруг, принц Филип, който почина миналата година на 99-годишна възраст. Изборът на Уестминстърското абатство в Лондон е било по желание лично на самата кралица.

И макар да нарушава вековна традиция, приживе тя го е поискала.

Мястото е специално за нея - там тя се омъжва за принц Филип преди 75 години. Нейната коронация също се е състояла там през 1953 г. Оказва се, че и самата Елизабет не е искала дълго и скучно погребение.

"Кралицата пожела погребението й да не бъде "дълго" и "скучно". Така, че това, което ще очаквате, е най-доброто от погребалните служби, молитвената книга, думите, които са били вдъхновение за Шекспир. Ще чуете този прекрасен английски в най-истинския му вид, също така ще чуете ангелски гласове от хора на абатството, плюс кралските параклиси, наистина ще чуете гласове, които пеят за слава на Бог", каза бившият архиепископ лорд Джон Сентаму. Погребението ще сложи край на 11-дневния национален траур в Обединеното кралство. Заради огромното струпване на високопоставени гости от цял свят погребението на Елизабет II налага въвеждането на невиждани досега мерки за сигурност.

Над 10 000 военни участват в церемонията.

Това се налага и заради огромния брой чуждестранни лидери. “Очакваме стотици хиляди посетители, което е безпрецедентно за нашия град. Лондон никога не е виждал толкова много хора. Спомнете си - по-рано тази година отбелязахме платинения юбилей на Нейно Величество, това е град, който беше домакин на Олимпийските игри през 2012-та година. Имаме карнавали всяка година. Но нищо подобно, това е най-голямата полицейска операция в историята”, каза кметът на Лондон Садик Кан.