Лятото неумолимо настъпва, а с него и краят на програмата за настаняване на украински бежанци в хотелите по Черноморието. Десетки хотелиери се възползваха от програмата, по която се изплащаха по 40 лева на ден на бежанец през пролетните месеци, но от 1 юни държавата обяви, че ще плаща дневно по 10 лева без изхранване и 15 лева с храна. Редица хотелиери не приеха новите условия на прага на летния сезон, а настанените в тях чужденци се наложи да бъдат разселени. По официални данни от началото на руската инвазия в Украйна в България са пристигнали почти 300 000 украинци. От тях временна закрила и подслон от държавата са получили над 110 000 души. Планът за преместването им започна с фалстарт. Властите предложиха редица държавни бази във вътрешността на страната, които да приемат бежанците, но изненадващо осигурените автобуси и влакове останаха празни. Правителството обвини украинците, че имат претенции къде ще отседнат, и така са провалили програмата за настаняването им във вътрешността на страната. Въпреки обявените разчети от над 30 000 бежанци, които да искат да се възползват от държавната помощ, в понеделник вицепремиерът Калина Константинова се възмути, че желаещи почти няма, и
обяви край на програмата
„Няма да позволя нито един автобус или влак на тръгне празен“, заяви Константинова. Премиерът Кирил Петков също призова за край на „луксозното пребиваване“ на украински бежанци в България.
„Ние за три месеца дадохме безпрецедентна подкрепа в едни от най-хубавите хотели на България. Сега влизаме в малко по-нормални рамки, все пак те са бежанци. Българската държава не може да продължи до безкрай да подкрепя такова луксозно пребиваване в България. Така че влизаме в една реалност, която е по-близка до тази, която се очаква за бежанците“, каза още Петков. Украинците, настанени в хотелите по българското Черноморие, които нямаше къде да отидат след 31 май, се наложи да бъдат временно настанени в буферните центрове в Сарафово и Елхово. Първите от тях вече пристигнаха във Военната база в Сарафово и ще останат няколко дни там, докато се реши в кои бази ще бъдат изпратени. Те са транспортирани с два автобуса от Слънчев бряг, като са основно майки с деца, съобщи БНР. Освен в Сарафово буферен лагер има и в Елхово, където няколко украински семейства пристигнаха с автомобилите си, а други бяха докарани с автобуси. Когато капацитетът на военната база в Сарафово се изчерпи, хората ще бъдат настанени в палатки, които ще бъдат климатизирани, обявиха властите. „Директното настаняване в държавни бази на украински граждани приключва. Всеки, който желае да бъде настанен в държавна база, първо трябва
да мине през буферен лагер
да се установят реално неговите нужди и след това да бъде насочен към съответната държавна база. Има подслон, има вода, има храна, има тоалетни и специално пък в Сарафово, това е място, където военнослужещите всяка година ходят да почиват, въпреки че на украинските граждани им се вижда, че са неподходящи тези условия“, заяви пред журналисти Пламен Янев, зам. областен управител на Бургас, цитиран от БГНЕС.
„Нямаме никаква официална информация“
еднозначно казва Татяна. „Абсолютно никаква.“ В случаите, в които пък хората получават предизвестие от по-рано, че ще бъдат преместени в държавна база, в него липсва информация къде се намира тя. А това е важно за много от украинците, които са стигнали до България с личните си автомобили и няма как просто да ги оставят и да се качат на автобус. В такава ситуация е и самата Татяна. „След автобус можем да се придвижим. Но след влака? Как?“, посочва тя. „Казват, че нямаме право на избор, че не трябва да знаем къде ще бъдем преместени. Но ние бяхме помолили поне да ни покажат списъци с тези бази. Поне да знаем районите“, допълва Татяна. Самата тя не разбира защо държавата крие новите места за настаняване от бежанците. По думите й това е странно, защото властите са наясно колко важно е това за хората. Обяснението на самите отговорни институции защо местата се пазят в тайна варира. Миналата седмица председателят на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева каза, че тези места са изяснени, но не иска да ги оповести заради опитите от хотелиери сами да организират извозването до тях. В понеделник пък зам. областният управител на Бургас Тодор Иванов съобщи пред bTV, че информацията не се оповестява „от съображения за сигурност“, без да поясни какво има предвид. Ситуацията довежда дотам, че голяма част от бежанците взимат решение да напуснат България. За това сочи и официалната статистика на „Гранична полиция“, според която през последните дни значително по-голям брой украинци излизат от страната в сравнение с влизащите. Много от украинците се отправят към страни от Западна Европа, а други са заявили, че ще отидат в румънската столица. Според Татяна пък заради липсата на информация какво ще се случи с тях, в България са останали само тези, които вече нямат дом другаде.
Искания за оставката на Калина Константинова
Решението на властите да спре програмата по разселване на украинските бежанци в държавните бази и те да бъдат изпратени в буферните лагери в Сарафово и Елхово предизвика обществено недоволство и искания за оставката на вицепремиера Калина Константинова.
От фондация „Три жени“ - организация, подпомагаща бежанците в страната, излязоха с критично отворено писмо към нея. „Срам - това почувствахме, слушайки неуместните Ви сърдити реплики по адрес на бежанците - за капризите им и неподчинението им на Вашия план. Възмутени сме от това, че проявявате толкова малко разбиране от какво се нуждаят тези жени и техните деца в момента - от достъп до медицинска помощ, от подходяща храна за малки деца, от възможност за социализация и интеграция в обществото, от занимални за децата, от уроци по български език за майките, за да могат да се включат в пазара на труда. А не от настаняване в откъснати от цивилизацията почивни станции, без каквато и да било перспектива за бъдеще в България“, пишат участниците във фондацията. За оставката на Константинова призоваха и от движение „Ние идваме“. „Грубото и самодоволно отношение на вицепремиера Константинова към бежанците показва ясно, че недобрата организация на работа не може да се оправдава с нуждите и нещастието на хора, бягащи от война... Липсата на капацитет и правилно планиране се превърнаха в назидателна лекция какво може и какво няма да даде един български политик. Подобен срам страната ни не може да си позволи. Домакин е България, а не министърът“, изтъкнаха от движението. И посочиха, че въпросът за оставката е морален, а не политически.