НИКОЛАЙ СТОЯНОВ
Българката Ружа Игнатова, прочула се като криптокралицата на света, и нейната компания OneCoine, обявена от американските власти за престъпна пирамида, е имала приходи и печалба за милиарди евро само в рамките на година. Това става ясно от подробни доклади на американските прокурори по делото срещу нея, става ясно от материал на в. „Капитал“. През 2015 г. Ружа Игнатова за пръв път навлезе по-осезаемо в публичното пространство с пищни партита и скъпи придобивки на емблематични сгради в София. Ресторант "Крим" на ул. "Славянска" беше купен от контролирана от нея офшорка за 4.2 млн. евро, а къщата на Моллов срещу парламента - за 5 млн. евро. Сумите звучат внушително и непосилни за някого, който не е рокзвезда или наследник на фамилна империя.
Макар автентичността на тези документи да не може да бъде доказана на 100%, има достатъчно индикации да бъдат приети за достоверни, като в незаличените метаданни се виждат и имена, свързани с OneCoin, включително и Ружа Игнатова.
Пирамида, по-голяма и от Хеопсовата
За да сложим нещата в перспектива, ако OneCoin оперираше през само едно дружество и то беше регистрирано в България, вероятно за 2016 г. то щеше да е първо или в най-лошия случай второ по оборот в страната след "Лукойл Нефтохим Бургас". Данните показват, че само до септември компанията е събрала приходи от малко под 2 млрд. евро. За щастие или за нещастие обаче, OneCoin оперира основно през чуждестранни компании, постъпленията по различни канали постъпват в знайни и незнайни дружества, така че засега единствен източник за консолидираното състояние са именно тези мениджърски отчети. Ако се продължи с хипотетичната аналогия обаче, OneCoin би била български лидер не само по обем, а и по география. Основно продажбите идват от Китай (около 60%), което е отдавна известно. Но членове има от практически всяка точка на земното кълбо. Данните показват дори 4 пакета, закупени от Антарктида - континент без постоянно население, на който живеят основно експедиции от учени и изследователи.
Не такъв е случаят обаче навсякъде. Данните показват, че огромната част от членовете на OneCoin са влезли с малки суми - 88% от постъпленията са от най-евтините образователни пакети на цени от 110 до 1100 евро. Най-големият приход - почти 1 млрд. евро - обаче идва от продажбите на Tycoon пакета на цена 5500 евро. А над 1100 души, огромната част от Китай, купуват най-скъпия към онзи момент Ultimate пакет на цена 118 хил. евро. И това не е максимумът - от материалите по колективен иск, заведен след ареста на Константин Игнатов срещу OneCoin от американски потърпевши, се вижда, че един от водещите взискатели е д-р Доналд Бердо, кардиолог от Монтана. Той твърди, че в периода август 2015 - май 2016 г. е вложил сумарно 755 хил. долара в OneCoin.
Фокуси с изчезване
Основателката на OneCoin не се е появявала публично вече две години и "Къде е Ружа?" се превърна от въпрос, човъркащ скромна общност, в един от най-слушаните подкасти на BBC. Но не само тя липсва - не по-лесен за отговаряне въпрос е къде са тези минимум 3.3 млрд. евро. Част от сумата отива за бонуси за привличане на нови членове. Цитираната от американските прокурори печалба 2.2 млрд. евро показва именно това - приспадането на около 1.1 млрд. Евро, преведени като бонуси на активните членове. Тук обаче има няколко условности - компанията налага различни форми на ограничения за теглене на тези печалби, така че според данните във файловете едва около 130 млн. евро са прибрани в кеш до септември 2016 г. Съдбата на останалите, макар да се водят по сметки на членовете, не е ясна. Същевременно трябва да се отчете и че вероятно OneCoin е имала някакви оперативни разходи не само по поддържане офисите в София (и досега в българското "Уан нетуърк сървисес" работят около 60 души), Дубай, Лондон и Хонконг, но и по организиране на лъскави събития по цял свят. Ако се съди по твърденията на американските прокурори, друго съществено перо трябва да е било и "система от регулярни корупционни плащания към държавни чиновници по цял свят, с което да се улеснява измамната схема на OneCoin". А също и такси за адвокати, като арестувания Марк Скот, който за услугите си е получил милиони, вложени в придобивки на имоти, яхта, луксозни коли, бижута и часовници. Известна част са блокирани или конфискувани и от различни институции по света - китайски медии през 2018 г. съобщават за арестувани 98 души и възстановени 268 млн. долара след двегодишно разследване. Германският финансов регулатор BaFin през 2017 г. пък съобщи, че е блокирал 29 млн. евро., по-малки суми са конфискувани при акции в Индия. Така или иначе, каквито и да са били тези суми, няма съмнения, че остава огромна разлика от вероятно милиарди. И твърденията на САЩ са, че те под една или друга форма са стигали в голямата си част до съоснователите Ружа Игнатова и Себастиан Грийнууд. Например твърденията на BaFin са, че през германското дружество за година от декември 2015 до декември 2016 г. са преминали 360 млн. евро...
Криптокралицата и братът на президента
Една от най-любопитните истории е от юли 2016 г., когато Мак Скот пише на Apex Fund Services, специализирана фирма, използвана за изграждане на серия фондове, чиито услуги той ползва, че иска да се отпуснат 30 млн. евро кредит на CryptoReal Investments Trust, за да купи петролно находище (блок 3112) в Мадагаскар от хонконгското Barta Holdings Limited. В писмото си той казва, че роднина на двама бивши американски президенти е представител на Barta и "ще пробваме да не питаме повече за тази част от транзакцията".
За целта дори има създаден сайт на CryptoReal Investments, който вече не е активен. Там като продавач е посочена Hoifu Energy Group (регистрирана на бермудските острови и листвана в Хонконг), чийто изпълнителен директор и зам.-председател на борда действително е Нийл Буш - брат на Джордж У. Буш и син на Джордж Х.У. Буш. Според отчетите на Hoifu тя наистина е собственик на находище в Мадагаскар, но друго - 2101, а въпросният блок 3112 е в друга компания, контролирана от основния собственик на групата доктор Хуей Чъ Мин. Дали такава сделка е имало реално, не е ясно, тъй като от хонконгската компания не отговориха на запитването на "Капитал". Според американските прокурори обаче впоследствие 10 млн. евро от сметката на Barta са изпратени по сметка на Себастиан Грийнууд, което ги кара да мислят, че става въпрос за пране на пари. В откъслечните си спомени при разпита Скот се сеща за необичайна сделка, в която участвал и един от братята Буш и това го поуспокоило, но не и за много повече детайли.
Големите пари
- 975 млн. евро са приходите от най-продавания пакет Tycoon, който струва 5500 евро
- 118 хил. евро струва най-скъпият пакет към 2016 г. - Ultimate.
- От него са продадени 1130 бройки
- 890 от тях в Китай, 334 членове от България са вложили общо 2 млн. евро