Данъчните декларации на бившия президент Доналд Тръмп да станат публични, реши във вторник комисия в Конгреса. Този ход със сигурност ще разпали политически спор, както и гняв сред някои експерти по поверителност на данните в Америка. Контролираната от демократите комисия по пътищата и средствата на Камарата на представителите реши да пусне документите, които бившият президент на САЩ дълго се опитваше да скрие, след няколко часа дебат. По-рано New York Times публикува обширни части от данъчните декларации на Тръмп, които показват как магнатът на недвижими имоти и риалити звезда е претърпял сериозни загуби и е участвал в схема за избягване на данъци.

Решението на комисията идва след дълга битка, която в крайна сметка доведе до това, че Върховният съд разчисти миналия месец пътя пред Министерството на финансите да изпрати декларациите до Конгреса. Комисията получи данъчните декларации за Тръмп и някои от неговите фирми за последните шест години. Като кандидат за президент през 2016 г.,

Тръмп направи десетилетен прецедент, като отказа да пусне публично данъчните си формуляри.

Той се похвали по време на президентски дебат през същата година, че е „умен“, защото не плаща федерални данъци, а по-късно твърдеше, че няма да се възползва лично от намаленията на данъците през 2017 г., които подписа в закон, който облагодетелства хората с изключително богатство. Данъчните досиета биха били полезен показател за преценка на успеха му в бизнеса. Имиджът на проницателен бизнесмен беше ключов за политическата му марка, усъвършенствана през годините като магнит за таблоиди и като звезда от телевизионното шоу The Apprentice. Декларациите също биха могли да разкрият всякакви финансови задължения – включително външни дългове – които биха могли да повлияят на начина, по който той е управлявал страната. Но американците до голяма степен бяха в неведение за отношенията на Тръмп с IRS до октомври 2018 г. и септември 2020 г., когато The New York Times публикува две отделни серии, базирани на изтекли данъчни записи. Статиите, спечелили наградата „Пулицър“ за 2018 г., показват как Тръмп е получил съвременен еквивалент от най-малко 413 милиона долара от имотите на баща си, като голяма част от тези пари идват от това, което Times нарича „укриване на данъци“ през 90-те години.

Тръмп заведе дело срещу Times и племенницата си Мери Тръмп

през 2021 г. за предоставяне на записите на вестника. През ноември Мери Тръмп поиска от апелативния съд да отмени решението на съдия да отхвърли нейните твърдения, че нейният чичо и двама от неговите братя и сестри са я измамили за милиони долари в семейно споразумение от 2001 г. Статиите от 2020 г. показаха, че Тръмп е платил само 750 долара федерални данъци върху доходите си през 2017 г. и 2018 г. и изобщо не е плащал данъци върху доходите си за 10 от последните 15 години, защото като цяло е загубил повече пари, отколкото е спечелил. Подробности за приходите на Тръмп от чуждестранни дейности и нивата на дълговете му също се съдържат в данъчните декларации, които бившият президент осмива като „фалшиви новини“. Окръжната прокуратура в Манхатън също получи копия от данъчните регистри на Тръмп през февруари 2021 г. след продължителна съдебна битка. Службата, тогава ръководена от окръжния прокурор Сайръс Ванс младши, призова счетоводната фирма на Тръмп през 2019 г., търсейки достъп до данъчните декларации на Тръмп за осем години и свързани а тях документи.

Прокуратурата издаде призовката, след като бившият личен адвокат на Тръмп Майкъл Коен каза пред Конгреса, че Тръмп е подвел данъчни служители, застрахователи и бизнес партньори относно стойността на неговите активи. Тези обвинения са предмет на дело за измама, което главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс заведе срещу бившия президент и неговата компания през септември. Дългогодишният счетоводител на Тръмп, Доналд Бендер, свидетелства в неотдавнашния наказателен процес срещу Организацията Тръмп, че собственикът ѝ е отчитал загуби в данъчните си декларации всяка година в продължение на десетилетие, включително близо 700 милиона долара през 2009 г. и 200 милиона долара през 2010 г. Организацията Тръмп беше осъдена по-рано този месец по обвинения в данъчни измами за това, че е помагала на някои ръководители да избягват данъци върху плащани от компанията облаги като апартаменти и луксозни автомобили. Междувременно републиканците се противопоставиха на потенциалното публично публикуване на документите с аргумента, че то ще създаде опасен прецедент. Тръмп твърди, че няма какво да се извлече от данъчните декларации, въпреки че се бори да ги запази поверителни. „Не можете да научите много от данъчните декларации, но е незаконно да ги публикувате, ако не са ваши!“ оплака се той в социалната си мрежа миналия уикенд. Конгресменът Кевин Брейди от Тексас, републиканският лидер на комисията по пътищата и средствата, обвини демократите в комисията, че „отприщват опасно ново политическо оръжие, което достига далеч отвъд президента Тръмп и застрашава неприкосновеността на личния живот на всеки американец“.