Все повече са случаите на служители на МВР, които се качват зад волана употребили алкохол и под въздействието на наркотици. Това отчита в ефира на NOVA бившият началник на столичния КАТ - комисар Тенчо Тенев. По-думите му контролът, упражняван от преките ръководители, е отслабнал. „Определени служители петнят МВР.

Обикновени хора, колеги, които при лош подбор са влезли в системата.

Същите се показват на атрактивни дестинации по целия свят, татуирани и какво ли още не. Трябва да има много по-качествен подбор”, категоричен е той. Недопустимо, според Тенев, пък било служителите на реда да си правят корекции по тялото, тъй като полицаите са олицетворение на закона. „Щом една полицайка си позволява да си сложи хиалурон в устните, представете си оттам нагоре кой какво слага - началници и др.”, добави Тенев.

Според Илия Кузманов от Синдикалната федерация на служителите в МВР отговорността за случващото се в системата е на полицаите. Не приема тя да се свежда само върху работещите. „Причината е ясна - лош подбор, нарушено кариерно развитие, липса на истинска реформа. Да обясня ли как бяха изгонени хора от системата през 2015 г. и колегите бяха държани на 640 лв. основна заплата до 2018 г. Последната година и половина социален диалог в МВР няма”, обясни той.

Кузманов смята, че болшинството служители са прекрасни и не желае да се лепят „позорни етикети”.

„Решението е незабавен консенсус между партиите и започване на реална реформа в МВР за период от 6-8 години. Не трябва да лъжат повече, че реформа може да стане за два месеца”, категоричен е представителят на синдикалната федерация. Относно проверките на пътя, Тенев обясни, че служителите от „Пътна полиция” са оборудвани с боди камери. Преките ръководители били длъжни няколко пъти в денонощието да проследяват какво работят подчинените им.

„Полицаят, който разговаря с нарушител на реда или спира автомобил за проверка, няма право да си изключва боди камерата. Ако го направи, означава, че има нередно действие. Оттам нататък се назначава служебна проверка. В „Пътна полиция” се прави, за останалите - не знам”, каза още той.

Междувременно стана ясно, че полицейските служители започват да бъдат тествани за алкохол и наркотици.

Това каза пред bTV  главният секретар на МВР гл. секретар Петър Тодоров.

От думите му стана ясно, че дисциплинарно уволнение в момента е възможно, ако служител на МВР е седнал зад волана след употреба на такива вещества.

„Служителите на МВР, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, се отстраняват, а по-късно ще бъдат уволнени дисциплинарно. Когато полицай бъде заловен да управлява в такова състояние, той се уволнява дисциплинарно без значение количеството в кръвта. Дори отказът за проба предвижда дисциплинарно уволнение“, добави Тодоров.

Според него проблемите с личния състав на МВР са натрупвани с десетилетия, като открои, че основните пропуски са в подбора, обучението, възпитанието и контрола над служителите.