Щатът Колорадо се опитва да бъде по-приветлив към хората без документи. През последните няколко месеца щатът приема редица закони, насочени към подкрепата на жителите си без документи. 

САЩ се смята за страната на неограничените възможности, с което става привлекателна държава за имигрантите. Всяка година стотици хиляди хора пристигат в САЩ, за да започнат живота си отначало, като много от тях са без документи, за да пребивават легално в страната. 

Губернаторът Джаред Полис подписа законови мерки, насочени към разширяване на достъпа до жилища, работни места и щатски помощи за имигрантите без документи. 

Поддръжниците смятат, че законите ще направят щата по-справедливо място за живот, а противниците твърдят, че с тези мерки ще се загубят много пари. 

"Не можем просто да седим и да чакаме федералното правителство да поправи нашата счупена имиграционна система", каза Полис пред NBC News. 

Той подписа закон, с който се премахва изискването на регулаторните агенции, да проверяват имиграционния статус на дадено лице преди да му се поднови или издаде шофьорска книжка. 

Само в Колорадо живеят 180 000 души без документи, което съставлява около 3% от населението на щата. Общо в САЩ живеят над 10,5 милиона души нелегално. 

Хората без документи в САЩ са лишени от доста права, с които разполагат легалните - от шофьорски книжки до притежание на жилище. 

Сред новите законопроекти има и една много съществена промяна в документите на имигрантите - като вместо "нелегален чужденец", вече ще пише "работник без разрешително". 

Създава се и Служба за нови американци, която ще помага с нови идеи за програми за бежанци и имигранти. 

Може би най-важната мярка, която ще да бъде приета в сесията, завършила във вторник, е жилищна придобивка, приета през март. Тя позволява на жителите без документи да кандидатстват и да получават жилищна помощ, ваучери и други субсидии. Този закон влиза в сила от януари.

Критиците на новите промени смятат, че законодателите отварят врата за всички нелегални в САЩ и хората без документи ще се заселят в Колорадо, а това би отнело работата на местните. 

Стотици милиони долари федерално финансиране вече са заделени за хората, засегнати от пандемията. За да се класират за помощи обаче хората се нуждаят от американско гражданство. 

Законът в Колорадо помага на хората, които нямат право да кандидатстват по програми за подпомагане на жилища, заяви сенаторът демократ Джули Гонсалес. 

Според новия закон кандидатстващите за федерални, щатски или местни жилищни помощи няма да бъдат проверявани за имиграционния си статус.