Близо 2.2 милиона лева дарения са събрали до момента партиите според официално декларирани от тях данни в регистъра на Сметната палата за предстоящите парламентарни избори на 27 октомври.

Над половината от средствата са дарения за ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. Далеч зад тях са "Има такъв народ" на Слави Трифонов с 344 600 лв. Топ три се затваря от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) с 312 734 лв.

ЦИК допусна общо 30 партии и коалиции до изборите в края на октомври. Дарения обаче са получили само една трета от тях, сочат данните на Сметната палата.

Нито един партиен лидер не е дарил стотинка за предизборната кампания на седмите поред парламентарни избори в рамките на 4 години.

В сравнение с редовния парламентарен вот от април 2021 г., след който през няколко месеца има избори, дарените средства са близо пет пъти по малко. Преди четири години партиите събраха над 10.6 млн. лв. от дарения. Спрямо последните предсрочни избори от лятото обаче, сумата е близо четири пъти по-голяма. На вота през юни 2024 г., който беше две в едно - за национален и европейски парламент, партиите получиха около 570 000 лв. 

ДПС - Ново начало

С над 1.2 милиона лева официално декларирани приходи, към момента рекордьор по набрани дарения през тази кампания е ДПС-Новото начало. Това е формацията на санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция Делян Пеевски, който се опитва да завземе ДПС от основателя му Ахмед Доган и засега чрез върховния съд успя да получи името ДПС.

Самият Пеевски не е дарил и стотинка, въпреки че по времето на ковид пандемията се извяваше като най-големия дарител, по думите на Йордан Цонев. Събраната до момента сума от ДПС-Ново начало е 1 215 000 лв. и почти се равнява на всички дарения за предсрочните парламентарни избори от април 2023 г. - 1 272 338 лв.

Даренията идват основно от депутатите на ДПС, които в 50-тия парламент избраха страната на Пеевски и изоставиха Доган. Първоначално всеки от тях е дарил по 10 000 лв., а след това е прибавил още, като сумите варират. Йордан Цонев, Искра Михайлова и кметът на Кърджали Ерол Мюмюн са дали по още 50 000 лв., докато Хамид Хамид, например, е добавил 30 000 лева. Така общо от кандидатите за депутати ДПС-Ново начало е събрало 785 000 лв., според официално декларираните суми.

За произхода на средствата основно са посочили - от заплата. За по-големите суми Сметната палата не е публикувала информация, защото те подлежат на допълнителна проверка от НАП.

Най-големият дарител

Още 430 000 лв. са дошли в партийната каса на ДПС-Ново начало от други дарители. Малко под половината от тях - 200 000 лв. са дарение от Хамди Илиязов, който е областен лидер на ДПС-Ново начало в Търговище и от 1995 г. е общински съветник на ДПС в Търговище. Той построи джамия в село Разбойна, която откри през 2016 г. Илиязов се занимава с търговия, като неговата фирма беше избрана да доставя храна на хората в Хитрино след трагичната жп катастрофа там през 2016 г.

Преди повече от 10 години дъщеря му Садифе Мехмедова стана шеф на съдиите по вписванията в Софийския районен съд, след като беше единствен кандидат за поста. Днес Мехмедова е столичен нотариус. Другата дъщеря на Хамди Илиязов - Гюлджан Мехмедова нашумя в медиите през 2020 г. с паркирането на луксозния си джип на тротоара, като на предното стъкло беше поставила служебна карта от фонд "Земеделие", където е работила. Тя беше и сътрудник на депутата от ДПС Танер Али.

Не е ясно каква е била мотивацията на Хамди Илиязов за щедрото дарение. Нито той, нито дъщерите му са в листите на ДПС-Ново начало за предстоящите избори.

За разлика например от Ердинч Хаджиев, който е дарил само 50 000 лв. Неговата племенница Ертен Анисова е водач на листата на ДПС-Ново начало в Добрич и е трета на тази във Варна. Ердинч Хаджиев е областен лидер на ДПС и бивш областен управител на Добрич. Дълги години той беше съден заради продажбата на държавни земи край морето, част от които се оказаха дори на държавната граница, но така и не беше осъден. Причината - изтекла давност на извършеното престъпление.

Бащата на Ертен Анисова - Билгин Юнус също е дарил 50 000 лв. за кампанията. Самата Анисова е дарила само 10 000 лв.

Радослав Ревански, кмет на община Белица и един от най- преданите хора на Пеевски, също е дарил 100 000 лв.

Евродепутатът Танер Кабилов е допринесъл за кампанията 30 000 лв. Той е син на бившия земеделски министър Нихат Кабил.

Както коментира пред Мediapool Йордан Цонев, "кой каквото има на сърце и стига да е по закон, дарява".

ДПС-Доган

Ако се съди по официалните данни, ДПС-то на Доган, което сега се нарича Алианс за права и свободи (АПС), е беден роднина на доскорошните си авери, превърнали се в най-големите му душмани.

До момента хората около Доган са успели да наберат скромните 65 320 лв. Те идват от над 70 дарители, всеки от които се е отчел с по 920 лв. Най-вероятната причина е, че ако дариш под минималната работна заплата, която сега е 933 лв., не е необходимо да подаваш декларация за произхода на средствата.

Евродепутатът Илхан Кючюк, който също е дарил 920 лв., обясни пред Mediapool, че това е било решение на партията и за разлика от хората на Делян Пеевски, в АПС не разполагат с такива средства.

Не е изключено привържениците на Ахмед Доган още повече да се притесняват да даряват, след като Джейхан Ибрямов е в ареста по обвинение за търговия с влияние, а бившият кмет на Кърджали Хасан Азис също получи обвинение и е с мярка за неотклонение "подписка", което му пречи да пътува в Турция и да агитира за АСП.

"Има такъв народ"

Партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) е събрала 344 600 лв. от дарения до момента, което ѝ отрежда второ място, но далеч след ДПС-Ново начало.

Повечето от даренията са по 5000 лв. от нейни привърженици. Най-големите суми са от по 20 000 лева и са дарени от столичния общински съветник и бивш депутат Пламен Данаилов и от Димитър Данаилов. Посочено е, че средствата са от заплати и спестявания.

Велислава Лекова пък е продала имот, за да дари 5000 лв. за ИТН, става ясно от публикуваните документи в регистъра на Сметната палата.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов не е дарил нито стотинка.

"Продължаваме промяната - Демократична България"

Със събрани 312 734 лв., "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) се класира по дарения непосредствено след ИТН.

Лидерите на коалицията нямат принос към събраната сума. От ПП-ДБ обаче призоваха за дарения във "Фейсбук" и благодариха на дарителите си.

Най-големите дарения за ПП-ДБ идват от Гергана Георгиева - 100 000 лв., а Елена Иванова е дала 66 000 лв. от личните си спестявания. Коалицията има и дарители, участващи с дребни суми от 100 лева, колкото е предоставила Йолинка Дичева.

От кандидатите за народни представители най-голяма сума е дарила Красимира Величкова - 10 000 лв., следвана от бившия министър на икономиката Богдан Богданов - 4000 лв.

Депутатът Венко Сабрутов не е направил парично дарение, а най -вероятно е предоставил помещения и техника на стойност 6722 лв.

"Възраждане"

Ако се съди от декларираното пред Сметната палата, "Възраждане" разчита на дарения изцяло на депутатите си. Досега 13 от тях са предоставили по 10 000 лв., но лидерът на партията Костадин Костадинов не е сред тях.

Столичният общински съветник Деян Николов също се е отчел с 10 000 лв.

Така общата натрупана сума към момента е 140 000 лв.

БСП-Обединена левица

Лидерите на БСП-Обединена левица също не са дарили средства за предизборната кампания. Формацията е събрала скромната сума от 62 850 лв. засега. Общо около 70 души са дарили различни суми, като всички са до 1000 лв.

ГЕРБ не приема дарения

От години ГЕРБ не приема дарения. Решението е на Изпълнителното бюро на партията от далечната 2009 г. Официалният мотив е невъзможността да се провери произходът на средствата и евентуални спекулации по тази тема, обясниха от пресцентъра на партията пред Mediapool.

Всъщност ГЕРБ няма нужда от дарения, за да финансира кампаниите си. Като най-голяма партия и дълги години първа политическа сила, ГЕРБ събра огромни пари от партийни субсидии, които харчи за автомобили или пък да плаща на свои депутати като Рая Назарян, която е адвокат на съпартиеца си Делян Добрев по делото му срещу анализатора Илиян Василев.

Не така обаче стоят нещата за малките партии, които не получават държавна субсидия. Идеологът на "Величие" Ивелин Михайлов, както и партия "Меч" на Радостин Василев, които имат шанс за 51-ия парламент, според социологически проучвания, също нямат нито едно дарение.

"Синя България" са събрали от дарения близо 40 000 лв., а "Български възход" на бившия служебен премиер Стефан Янев само 1200 лв.

Коалиция "Моя страна България" е получила 1720 лв. като дарение, за да се регистрира за участие в изборите и още 880 лв.

Правила за дарения в кампанията

Партиите и коалициите могат да финансират кампаниите си със собствени партийни средства, средства на кандидатите и дарения от физически лица съгласно закона.

Даренията нямат таван, но всички получени суми трябва да се декларират в 7-дневен срок. Те се публикуват в поддържания от Сметната палата публичен регистър, който съдържа пълната финансова информация за предизборните кампании на партиите.

Всички дарители на суми над стойността на минималната работна заплата подават декларация за произход на средствата.

Даренията на стойност над 1000 лв. се проверяват от Сметната палата за произход на средствата. За извършване на проверката се изисква съдействие от Националната агенция за приходите и други компетентни органи. Те са длъжни в едномесечен срок след получаване на искането от Сметната палата да предоставят необходимата информация.