автор: Йоан Запрянов “Капитал”
Запознайте се с Росен Йосифов. Доскоро той е бил търговец на криптовалути през собствената си компания RGCoins. От няколко Йосифов е и друго: според американската прокуратура в Кентъки е част от организирана престъпна група с цел пране на пари и рекет. Подобно на повечето истории за екстрадиране на български граждани към САЩ през последните години и тази е сериозно заплетена. Без значение от детайлите в нея, важното за момента изглежда едно: след случаите на Гергана Червенкова и Желяз Андреев, при които в крайна сметка екстрадиция нямаше, Йосифов, изглежда, ще стане един от малкото, които ще стигнат до процес в САЩ.
Една декемврийска сутрин
Всичко за Йосифов и семейството му започва на 11 декември, когато рано сутринта се звъни в дома им. Според разказа на Виктория Йосифова-Кънева, дъщеря на Йосифов, вратата се отваря именно от него. Следва бързо слагане на белезници и продължил часове обиск, без на семейството да се позволи да се свърже с адвокат. По време на обиска полицията иззема всички компютри, мобилни устройства, кредитни и дебитни карти и пари в брой. Впоследствие същата процедура се повтаря и в офиса на фирмата "Ер Жи Коин", през която оперира RGCoins. Компанията има приходи 19.8 млн. лв. и печалба 290 хил. лв. за 2017 г. Едва на следващия ден Йосифов и адвокатите му се запознават с обвиненията към него, предявени от щата Кентъки: че е част от организирана престъпна група заедно с още 14 румънски граждани, арестувани в същия ден. Групата, водена от Влад Нистор, основател и изпълнителен директор на криптоборсата Coinflux, е обвинена в измами чрез онлайн аукциони за несъществуващи предмети. Парите от измамите са били изпирани чрез криптовалути, като се купуват bitcoin монети в САЩ и впоследствие се продават на други места, в случая част от тях в България. Йосифов твърди, че връзката му с цялата група всъщност е само един човек, който е бил клиент на RGCoins. "Имайки предвид, че фирмата има клиенти от цяла Източна Европа, това не е подозрително нито за баща ми, нито за служителите му. Румънският клиент започва да пише имейли до фирмата, че иска да продава още, и от нея му отговарят като на всеки клиент", пише в отворено писмо към медиите Йосифова-Кънева. Допълнителни доказателства липсват или не са представени пред Йосифов. Според адвоката му Драгомир Димитров обвинението не успява да посочи пострадали от престъпната група. Защитата посочва, че Йосифов никога не е бил нито в САЩ, нито в Румъния. Нещо повече – Йосифов не знае английски език, което прави ситуацията му още по-сложна. В някои от имейлите, иззети от фирмения сървър, личи, че макар те да са изпратени от мейл с неговото име, не са писани от него. Йосифов обжалва на две инстанции искането за екстрадиция, но и в двата случая исканията му са отхвърлени и според Димитров е въпрос на време неговият клиент да бъде изпратен в САЩ, където ще бъде съден по американското законодателство. Тук идва един от най-големите проблеми на случая: Йосифов и RGCoins работят само в България и по българското законодателство, в което няма конкретна рамка за криптовалути. Съответно Йосифов работи като обикновен търговец, който купува и продава виртуални валути като стока. Не така стоят нещата в САЩ, където след бума на криптовалутите през 2017 г. бе приета законодателна рамка, която регулира търговията с bitcoin, ethereum и други дигитални активи. Накратко разликата в случая е там, че според американското законодателство покупката и продажбата на криптовалути трябва да се случва по банков път, а RGCoins предлага и продажба срещу пари в брой, каквато е позволена според българските регулации.
Румънската пералня
Групата, обвинена в пране на пари чрез криптовалути, се върти около Влад Нистор, собственик на борсата Coinflux. Според прокуратурата в Кентъки тя се е занимавала с измами спрямо американски граждани. "Два от методите са били онлайн фишинг схеми чрез фалшиви реклами в eBay и други платформи", пише румънският вестник Cluj. Румънците са казвали на "клиентите" си, че заради технически грешки тяхната информация е загубена. След това са използвали имейли и приложението за криптирани чатове Telegram, за да вземат лични и финансови данни, за да могат победителите в аукционите да получат наградите си. В имейлите, иззети от прокуратурата, има и клонирани сайтове на известни финансови и борсови институции. Обвинението срещу Нистор е, че той ясно е давал направления на останалите как точно да бъдат изпирани парите, включително и през собствената му борса Coinflux. Към края на декември исканията за екстрадиция на румънски граждани са били уважени само за трима души от групата: тези, които са работили на място в САЩ. Самият Нистор не е работил там. Според адвоката на Йосифов той няма никаква връзка с румънската група, нито е имал идея за схемата, в която са участвали. Йосифов твърди, че единствената му връзка е един от 14-те румънци, Андрей-Каталин Стойца, който е купувал и продавал bitcoin през RGCoins. Той обаче е бил разглеждан като всеки друг клиент и не е имало съмнения за нелегална дейност. Важно е да се отбележи, че и Coinflux, и RGCoins са малки борси, които най-вероятно са набелязани от румънската група именно заради този фактор, защото те не фигурират в списъците на по-големи сайтове за криптовалути като Coinmarketcap. RGCoins дори не е лицензирана борса, а се занимава само с най-обща търговия на криптовалути, като сайтът е свързан с американската борса Kraken, по чийто курс се продават криптовалутите. В момента и двата сайта съществуват, но не работят. На българския сайт излиза съобщение за подписката в полза на Йосифов, а на румънския изречението "Търговията е спряна, банковите сметки са замразени". Разследването по румънската схема е започнало със залавянето на американски гражданин от властите в САЩ, който впоследствие е дал информация за организираната група.
А сега?
Положението за Йосифов е, меко казано, далеч от розово. Той продължава да бъде в ареста, екстрадицията му е потвърдена вече на две инстанции и по всичко изглежда, че той ще се озове в Кентъки, където ще бъде съден според американското законодателство. Там той ще бъде с друг екип от адвокати, но остава проблемът, че Йосифов не знае английски. Към това може да се прибави и влошаващото му се здравословно състояние. Според дъщеря му той се оплаква от затруднено дишане и болки в гърдите, но властите отказват да бъде прегледан от лекар. "Единственият преглед, който му е направен, е от медицинското лице в следствения арест, което му предписва вече трети антибиотик, който не дава никакъв резултат", казва Йосифова-Кънева. Семейството му организира протести и прави подписка против екстрадицията му, но тези действия изглеждат закъснели, след като искането е потвърдено на втора инстанция. Според адвокат Димитров излитането на Йосифов за САЩ е въпрос на време и единственото, което може да го спаси, е ако американските власти се откажат от искането си – такъв случай с отказване има през 2012 г., когато Гергана Червенкова е обвинена в незаконна онлайн търговия с лекарства и пране на пари. Обвиненията срещу Йосифов са две – за участие в организирана престъпна група с цел пране на пари и за рекет. И двете обвинения според законите на САЩ предвиждат до 20 години затвор, както и обща финансова глоба до един милион долара. Последните няколко години в криптообществото преминаха под постоянния въпрос: "Колко струва bitcoin?" Сега този въпрос има съвсем различно значение за Росен Йосифов. Отговорът накратко е: една свобода.