Украйна няма търпение да се присъедини към НАТО и да се възползва от ангажимента си по член 5 на договора - атака срещу един се счита за атака срещу всички. Но източните съюзници на НАТО получават допълнителна защита чрез присъствие на съюзнически сили, пишат The Hill и RAND.

Украйна също може да се нуждае от такова присъствие, за да подсили всички гаранции за сигурност, които може да получи от съюзниците в НАТО или от алианса след присъединяването си.

Не всички "гаранции" са равни. Миналия август САЩ започнаха преговори с Украйна относно "двустранни ангажименти за сигурност", като например да се гарантира, че има "способна сила". През декември лидерите на Г-7 говориха за ангажименти, но не ги дефинираха. Тези опции изглежда не отговарят на гаранциите, подобни на член 5.

След като Русия нахлу в Украйна през 2014 г., НАТО осъзна, че гаранциите по член 5 за източните членове са недостатъчни. В своето "най-голямо подсилване" от едно поколение, алиансът започна ротация на многонационални бойни групи с размер на батальон в Естония, Латвия, Литва и Полша.

След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди близо две години, НАТО повиши броя. Той добави бойни групи в България, Унгария, Румъния и Словакия. Съюзът също така се съгласи, както се изисква, да увеличи бойните групи до размер на бригада. Германия задава темпото, придвижвайки се с "необичайна скорост", за да разположи бронирана бригада в Литва. Румъния е домакин на важен център за обучение за F-16.

Както при тези членове на НАТО, всякакви обещания за сигурност на Украйна може да са недостатъчни, освен ако не са подкрепени от присъствие на съюзнически сили. Въоръжени мироопазващи сили може да нямат достатъчно огнева мощ или стабилни правила за участие. По-сериозн сила би била по-надеждна.

Няколко съображения може да са важни.

Отбраната на Украйна е възпрепятствана от дълга фронтова линия, близо 1000 км. Но Украйна има предимство в географската дълбочина, което прави обхвата на бойната въздушна мощ ценен.

Сухопътните граници на Украйна с четири съюзници в НАТО (Полша, Словакия, Унгария и Румъния) улесняват логистиката и обучението. При криза съюзническите части могат да влязат по множество маршрути, както показват настоящите линии за доставки. Русия няма да има желание да нанася удари по цели на територията на НАТО.

Украйна потопи някои руски военни кораби и прогони други на изток в Черно море. Това, както и безстрашната подкрепа от Румъния и България, позволиха на Украйна да поддържа зърнени и други граждански превози през Черно море.

Дори ако се договори прекратяване на огъня, Русия може да тормози Украйна. Москва може да продължи да използва ракети и дронове в Украйна. Въпреки всички доказателства Русия изглежда смята, че подобни удари ще деморализират украинците. Всички съюзнически сили в Украйна може да се наложи да използват защитни мерки.

Ако Украйна получи гаранции за сигурност, какви възможности за присъствие на силите биха ги засилили? Присъствието може да включва ротация или постоянно базиране на съюзнически сили и предварително разполагане на доставки за съюзническите части, които биха могли да се разположат в Украйна при криза.

Леки: Съюзнически сухопътен батальон в Украйна и предположение за друг плюс базиране на съюзническа бойна въздушна ескадрила в съседна държава от НАТО. Това може да помогне на Украйна да забави нашественик.

Средни: Съюзническа бригада от сухопътните сили в Украйна и предположение за друга плюс базиране на съюзническа бойна въздушна ескадрила. Това може да помогне на Украйна да спре нашественик в една или повече местни области.

Тежки: Две съюзнически сухопътни бригади в Украйна и предположение за друга, плюс базиране на две бойни въздушни ескадрили в страната. Това може да помогне на Украйна да спре нашественик на множество фронтове.

По-важните варианти биха могли да включват големи промени в позицията на съюзническите сили. Армията на САЩ например има само две бойни бригади в Европа. Присъствието на множество съюзници би било жизненоважно.

При всички сценарии ротацията на военни кораби на НАТО в Черно море ще бъде възобновена и ще продължи. Те биха могли да ескортират украински граждански кораби. Съюзническите патрули може да са по-чести във втория и третия сценарии, в съответствие с ограниченията в Конвенцията от Монтрьо.

Подкреплението от съюзници може да е критично. Те може да създадат съвместна работна група в Киев, която да подпомага военното планиране. Полша или САЩ биха могли да летят със стелт самолети F-35 на фронтовата линия. Противоракетната отбрана Aegis Ashore в Румъния и Полша или може би инсталирана в Украйна може да подсили отбраната.

Съюзниците могат да предложат по-добра електронна война и разузнавателна подкрепа. Те биха могли да управляват големи летателни апарати без екипаж, като въоръжения Reaper, над Украйна. Съюзниците може да облекчат ограниченията за крайна употреба, позволявайки на Украйна да използва оръжията си, за да нанася удари по цели през руската граница. Съюзниците биха могли да помогнат на Украйна с по-модерни противокорабни ракети и въздушни и морски дронове.

Когато големите бойни операции в Украйна приключат, може да се появят по-добри оценки на бъдещите отбранителни нужди. Но позицията на НАТО на източния фланг показва ясно едно нещо. Присъствието на съюзнически сили в Украйна може да бъде от съществено значение за възпиране и защита срещу по-нататъшна руска агресия.